banner464

Huzurlarınızda “smyrna Meclisi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği İzmir Agorası kazılarında, Romalılar’ın bir çok yerel kararı aldığı meclis yapısı da gün ışığına çıkarıldı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından...

Huzurlarınızda “smyrna Meclisi”

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği İzmir Agorası kazılarında, Romalılar’ın bir çok yerel kararı aldığı meclis yapısı da gün ışığına çıkarıldı.İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından...

21 Aralık 2014 Pazar 03:08
31 Okunma
Huzurlarınızda “smyrna Meclisi”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteklediği İzmir Agorası kazılarında, Romalılar’ın bir çok yerel kararı aldığı meclis yapısı da gün ışığına çıkarıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sürdürülen Smyrna/İzmir Kazı çalışmaları çerçevesinde İzmir Agorası’nın gün yüzüne çıkarılması için desteklerine ara vermeden devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Smyrna Antik Kenti Kazı ekibi tarafından yürütülen kazılarda yüzde 50 seviyelerine gelindi. Önümüzdeki 5 yıl içinde Agora’nın tamamının önemli ölçüde gün ışığına çıkarılacağı öngörülüyor.

Bugüne kadar Agora meydanını çevreleyen Batı Portiko (Romalıların soğuk ve sıcak iklim koşullarına karşı sığındıkları yarı açık yapılar) ile kuzeyini çevreleyen Bazilika (Kentin adli işlerinin yürütüldüğü, depo, borsa ve diğer ticari mekanların bulunduğu bina) yapısının yanı sıra “Mozaikli Yapı” diye tanımlanan büyük bir salonu kent tarihine kazandıran kazı ekibi, şimdi de Bouleuterion adı verilen “Kent Meclisi” yapısını gün ışığına çıkarıyor. Şu ana kadar meclis yapısının podyumu, kürsü bölümü ile iki basamaklı oturma yerlerinin koruma ve onarım çalışmaları yapıldı. Romalıların kentin idari kararlarını aldığı ve resmi işlemlerin yürütüldüğü MS 2. yüzyıla ait meclis yapısı, yaklaşık 400 meclis üyesinin oturabildiği büyüklüğe sahip.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, "Agora ve Çevresi Koruma Geliştirme ve Yaşatma Projesi" ile Agora ve Eşrefpaşa Caddesi arasında kalan niteliksiz yapıların kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını gerçekleştirdi. Yaklaşık 27 milyon liraya mal olan bu çalışmalar sonrasında alanda, çok sayıda kalıntıya ulaşıldı. Özellikle antik Roma hamamı, kapladığı alanın büyüklüğü ve bugüne kadar İzmir’de bulunanlar arasında “ilk” olduğu için büyük önem taşıyor. Katlı otopark tarafındaki niteliksiz yapıların yıkılmasıyla birlikte, temeller üzerinde yapılan çalışmalarda antik duvarlara rastlandı.

Bazilika’nın duvarlarında bulunan grafitiler, Helenistik ve Roma dönemlerinin deniz taşımacılığına ilişkin önemli ipuçları veriyor. M.S. 2. yüzyıldan sonra yapıldığı öngörülen grafitilerin konservasyon çalışmaları halen devam ederken, bulunan yeni Yunanca grafitolar da kentin günlük yaşamına dair önemli ipuçları veriyor. Ayrıca tespit edilen çizimlerdeki gemilerin, o dönemdeki gemi tipolojisine ilişkin önemli bilgiler sunması bekleniyor.

Bölgedeki çalışmalarda tespit edilen antik kanalizasyon izleri, Agora’nın ve çevresindeki yerleşim alanının atık su sorununu çözdüğünü ortaya koyarken, temiz su ihtiyacı için sarnıçların yapıldığı da tespit edildi. Ortaya çıkarılan su kanalları, kentin o dönemi için büyük önem taşıyor. Mevcut zeminden yaklaşık 5 metre aşağıda yapılan kazılarda ortaya çıkarılan su kanalları, tarihi Agora’da bundan sonra ortaya çıkabilecek muhtemel buluntular konusunda da uzmanlara fikir veriyor.

Öte yandan İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Smyrna Agorası ören yeri güvenlik duvarı” projesi, İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı ve yapım çalışmaları hızla devam ediyor. Proje, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan kamulaştırma ve yıkım çalışmaları neticesinde yüksek kullanım yoğunluğuna sahip İkiçeşmelik Caddesi ile bütünleşen tarihi Agora’nın güvenliğini sağlamak amacıyla hazırlandı. Agora’nın arkeolojik zenginliğini gözler önüne serecek şekilde tasarlanan koruma duvarı, hem kentlilerin hem de ziyaretçilerin dinlenmelerine imkan veren oturma alanlarına da sahip olacak.

Yorumlar