banner464

İzmir-sicilya İşbirliği

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir ve Sicilya’nın Akdeniz’in iki işaret noktası olduğunu belirterek, “Özellikle turizm alanında ortak çalışma yaparak bölgeye önemli katkılar sağlayabiliriz. İlişkilerin...

İzmir-sicilya İşbirliği

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir ve Sicilya’nın Akdeniz’in iki işaret noktası olduğunu belirterek, “Özellikle turizm alanında ortak çalışma yaparak bölgeye önemli katkılar sağlayabiliriz. İlişkilerin...

30 Ekim 2014 Perşembe 12:56
13 Okunma
İzmir-sicilya İşbirliği
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir ve Sicilya’nın Akdeniz’in iki işaret noktası olduğunu belirterek, “Özellikle turizm alanında ortak çalışma yaparak bölgeye önemli katkılar sağlayabiliriz. İlişkilerin geliştirilmesi için Sicilya’da bir ticaret ofisi kurulması fikrini prensipte destekliyoruz. Bu konuda araştırma yapacağız, elimizden gelen desteği sağlayacağız” dedi.

T.C. Sicilya Fahri Konsolosu Domenico Romeo, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Sicilya Fahri Konsolosu Domenico Romeo’nun, Ege ve Sicilya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için Sicilya’da bir ticaret ofisi kurulması önerisini desteklediklerini söyleyen Demirtaş, “İzmir ve Sicilya’nın Akdeniz’in iki önemli işaret noktası. Bu nedenle ilişkilerin geliştirilmesi için Sicilya’da bir ticaret ofisi kurulması fikrinizi prensipte destekliyoruz. Birlikte hareket etmek bölgelerimize çok önemli katkılar sağlayacaktır. Özellikle turizm alanında Akdeniz’de büyük bir potansiyel var” dedi. Üniversiteler arasındaki işbirliğinin de arttırılabileceğini sözlerine ekleyen Demirtaş, “Önümüzdeki yıl Nisan ayında, Sicilya ve Malta’yı kapsayacak bir gezi organizasyonuyla, potansiyel sektörlerle ilgili iş görüşmeleri yapacağız. Ayrıca, Üniversiteler arasındaki işbirliğini geliştirmek için de incelemelerde bulunacağız” dedi.

UÇUŞLARIN ARTTIRILMASI İÇİN ÇALIŞILACAK

Mayıs ayında başlayan Katanya - İstanbul uçuşlarıyla Sicilya’ya gitmenin daha kolay olduğunu söyleyen T.C. Sicilya Fahri Konsolosu Domenico Romeo ise, “Bu çok önemli bir gelişme. Ayrıca Komiso havalimanının müdürüyle de görüşerek bağlantı kurulmasını sağlamaya çalışacağım. İzmir’den gelecek işadamı heyetini Sicilya’da ağırlamak istiyoruz. Böyle bir organizasyon sağlayabilirsek, Sicilya Bölge Başkanı ve Palermo Belediye Başkanı ile de görüşme yapılmasını sağlayabilirim. Ege Bölgesi ve Sicilya arasındaki ticareti geliştirmek için bir ticaret ofisi kurulması yönünde bir önerimiz var. Bu konuda İzmir Ticaret Odası’nın desteğini bekliyoruz” diye konuştu. Sicilya’ya gelen turistlerin özellikle şarap almak istediklerin dile getiren Romeo, Sicilya şaraplarını Türkiye’de tanıtmak istediklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar