İzmir’e Konuşma Ve Yutma Bozuklukları Merkezi

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği bünyesinde hizmet verecek olan, Kamu Hastaneleri’nin ilk Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları...

banner491
İzmir’e Konuşma Ve Yutma Bozuklukları Merkezi
banner567
Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği bünyesinde hizmet verecek olan, Kamu Hastaneleri’nin ilk Ses, Konuşma ve Yutma Bozuklukları Ünitesi düzenlenen törenle açıldı. Açılış kurdelesini AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Nuri Dilek, Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Köylüoğlu, KBB Kliniği Sorumlusu Doç Dr. İbrahim Çukurova ve KBB Uzmanı Op. Dr. Erhan Demirhan birlikte kesti.

Ünitede, ergenliğe bağlı olarak gelişen ve ses teli nodülleri sonrasında oluşan ses değişimleri gibi ses bozukluklarının tanı ve tedavisi yapılacak. Ameliyat öncesi ve sonrası ses terapileri verilecek, gırtlak ameliyatı geçiren hastaların rehabilitasyonu ile konuşma ve yutma ile ilgili diğer bozuklukların rehabilitasyonu sağlanacak. Daha ayrıcalıklı ses cerrahilerini hastanede hizmete geçirmek amacıyla kurulan ünitede ilk etapta Akustik ses analizi, Stroboskobik ses teli değerlendirmesi ve Elektrogllotrografi işlemleri yapılacak. Birim haftanın beş günü KBB Kliniği bünyesinde hizmet verecek.

KBB Kliniği sorumlusu Doç. Dr. İbrahim Çukurova, ‘İnsan yaşamında iletişim kurma ve beslenme vazgeçilmiş iki öğe, bunların devamlılığı bizim sosyal yaşantımızda iki önemli unsuru oluşturuyor. İnsanın sesindeki değişimler, hastalık nedeniyle ortaya çıkan ses kalitesindeki değişiklikler, yada özellikle erkek çocuklardaki ergenliğe bağlı ses kalitesindeki bozukluklar bizim sık karşılaştığımız sorunlar. Toplumda bu kişilerin izole olduklarından sosyalleşmelerinde problem yaşadıklarını bilimsel, görsel ve medyatik olarakta izlemekteyiz. Bu nedenle İzmir’de böyle bir Merkez kurmak için yola çıktık. Bu vesileyle bizlere destek olan Genel Sekreterimize ve İdarecilerimize teşekkür ediyorum. Ayrıca merkezin kurulmasında emeği geçen tüm ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum’ dedi .

İzmir Milletvekili Sait Rıfat ise, "Kamu Hastanelerinde ilk olan birimin İzmir’de açılıyor olması bizim için gurur verici oldu. Bu birimin açılmasında önayak olan İbrahim Çukurova Hocamıza ve Dr. Erhan Beye, Genel Sekreterimiz Osman Nuri Dilek’e, Hastane Yöneticimize ve Başhekimimize teşekkür ediyorum. Yaşam konforu açısından önemli bir konu, önemli bir açığı dolduracaksınız, bizde gerekli desteği vereceğiz. İnşallah burada güzel şifalar verilir, hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Program, TEAH KBB Kliniği Uzmanı aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dil ve Konuşma Terapisi Anabilim Dalı misafir öğretim üyesi Op. Dr. Erhan Demirhan’ın, Ses Konuşma ve Yutma Bozuklukları Ünitesi tanıtım konuşmasının ardından verilen kokteylle sona erdi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535