banner464

İzmir’in Kırmızı Bayrak Gururu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekanlar ve ulaşım araçlarına verilen ‘Kırmızı Bayrak’, bu kez Ege Üniversitesi (E.Ü) Kütüphanesi’nin oldu. E.Ü. Kütüphanesi, bu bayrağı göndere çeken...

İzmir’in Kırmızı Bayrak Gururu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekanlar ve ulaşım araçlarına verilen ‘Kırmızı Bayrak’, bu kez Ege Üniversitesi (E.Ü) Kütüphanesi’nin oldu. E.Ü. Kütüphanesi, bu bayrağı göndere çeken...

27 Ekim 2014 Pazartesi 11:06
43 Okunma
İzmir’in Kırmızı Bayrak Gururu
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilerin yaşamını kolaylaştıran mekanlar ve ulaşım araçlarına verilen ‘Kırmızı Bayrak’, bu kez Ege Üniversitesi (E.Ü) Kütüphanesi’nin oldu. E.Ü. Kütüphanesi, bu bayrağı göndere çeken 16. kuruluş olarak kayıtlara geçti.

Türkiye’de ilk ve tek olarak İzmir’de hayata geçirilen ‘Kırmızı Bayrak’ uygulaması, kentte giderek yaygınlaşıyor. Engelli vatandaşların erişimine uygun mekanların sayısının arttırılmasını hedefleyen uygulamayla kırmızı bayrak alan son kurum Ege Üniversitesi Kütüphanesi oldu. Kütüphane, Engelsizİzmir 2013 Kongresi’nin öncesinde başlayan uygulamayla engellilerin erişimine uygun hale getirilen kamuya açık faaliyet gösteren özel veya kamu kurumlarına ait açık ve kapalı mekanlar ile ulaşım araçlarına verilen kırmızı bayrağı almaya hak kazanan 16. kurum oldu.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kırmızı Bayrak Komisyonu’nun İzmir Metrosu istasyonlarında yaptığı denetimler sonucunda, kentte 3 yıldızlı ‘kırmızı bayrak’ verilmesi kararlaştırılan ilk kuruluş İzmir Metrosu olmuştu. İzmir Metrosu, gurur bayrağını 2013 yılının Aralık ayında almıştı.

GURUR TABLOSU

Kırmızı Bayrak Komisyonu; İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, İzmir Kent Konseyi, Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Makine Mühendisleri Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, İzmir Esnaf ve Sanatkâr Odaları Birliği temsilcileri ile ortopedik, görme ve işitme engelliler ile ilgili faaliyet gösteren dernek temsilcilerinden oluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Kırmızı Bayrak Komisyonu tarafından Kırmızı Bayrak almaya layık görülen kurum ve kuruluşlar şöyle:

İzmir Metro A. Ş (3 Yıldız), Torbalı Belediyesi-Suyun Başı Mesire Alanı (2 Yıldız); Torbalı Belediyesi-Engelsiz Yaşam Parkı (3 Yıldız); Bayraklı Belediyesi Engelli Hizmet aracı (3 Yıldız); Karşıyaka Belediyesi Hizmet binası (1 Yıldız); Park Bornova Outlet Center (2 Yıldız); Farklı Cafe Restoran (1 Yıldız); Buca Hasanağa Bahçesi (1 Yıldız); Bergama Doğa Koleji Hizmet binası (1 Yıldız); Balçova 4 No’lu Nusret Fişek Aile Sağlığı Merkezi Hizmet Binası (2 Yıldız); İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler ve Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğü Engelli Hizmet araçları (2 Yıldız); Bayraklı Kent Koleji ve Sosyal Destek Merkezi (1 Yıldız); İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü’ne bağlı otobüsler (5 model-3 Yıldız) ve (3 model-2 Yıldız); İzmir Büyükşehir Belediyesi Grand Plaza Genel Müdürlüğü’ne bağlı kafe ve restoranlar (İnciraltı Kafeteryası /2 Yıldız, Tarihi Havagazı Fabrikası /1 Yıldız, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti içerisinde yer alan Kafeterya /2 Yıldız, Eşrefpaşa Hastanesi içerisinde yer alan Kafeterya /1 Yıldız, Doğal Yaşam Parkı Kuğulu Kafe /1 Yıldız, Doğal Yaşam Parkı Develi Kafe /1 Yıldız, Yasemin Kafe ve Restoran /1 Yıldız); Forum Bornova (2 Yıldız) ve Ege Üniversitesi Kütüphanesi (1 Yıldız)

‘Kırmızı Bayrak’, 1, 2 ve 3 yıldızlı olmak üzere üç kategoride veriliyor. 1 yıldız erişilebilirlik konusunda Teknik Şartname’de belirtilen kriterlerin en az yüzde 60’ını, 2 yıldız en az yüzde 75’ini sağlayan, 3 yıldız ise belirtilen kriterlerin en az yüzde 90’ını sağlayan kamuya açık faaliyet gösteren açık veya kapalı mekanlara ile ulaşım araçlarına verilen “Kırmızı Bayrak”ı temsil ediyor.

Yorumlar