banner464

Makedonyalı Doktorların İzmir’deki Eğitimi Sona Erdi

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile hazırlanan Balkan Acil Sağlık Hizmetleri Projesi ( BASEP ) kapsamında...

Makedonyalı Doktorların İzmir’deki Eğitimi Sona Erdi

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile hazırlanan Balkan Acil Sağlık Hizmetleri Projesi ( BASEP ) kapsamında...

31 Ekim 2014 Cuma 09:46
40 Okunma
Makedonyalı Doktorların İzmir’deki Eğitimi Sona Erdi
Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ve İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün işbirliği ile hazırlanan Balkan Acil Sağlık Hizmetleri Projesi ( BASEP ) kapsamında 20-30 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşen ve Makedonya Cumhuriyeti’nden 16 acil hekiminin katıldığı eğitim tamamladı. Katılımcılar eğitimin son günü İzmir 112 Ambulans Servisi Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen bir törenle sertifikalarını aldı.

Törene Makedonya Cumhuriyeti Sağlık Bakan Danışmanı Dr. Kiro Salvani, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu, İzmir 112 Başhekimlik ve Eğitim Birimi çalışanları katıldılar.

“KENDİMİZİ EVİMİZDE GİBİ HİSSETTİK”

İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Turhan Sofuoğlu’nun 10 günlük eğitimi değerlendirdiği açılış sunumunun ardından Makedonya Cumhuriyeti Sağlık Bakan Danışmanı Dr. Kiro Salvani söz alarak “İlk günden itibaren kendimizi evimizde, ülkemizde gibi hissettik. Misafirperverliğiniz, bilgi birikiminizi ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmanız ve bu organizasyonları bizim için yapmanız mutluluk verici. Çok ayrıntılı ve faydalı bir eğitim programı oldu. Her şey için Bakanlığınıza ve sizlere teşekkür ediyoruz” dedi. Bu konuşmanın ardından İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha TÜRKYILMAZ tarafından Dr. Salvani’ye eğitim sertifikası ve günün anısı adına hazırlanan hediyeler takdim edildi.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ BİR PROJE”

Konuşmasında Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu tarafından yakından takip edilen ve desteklenen BASEP’in önemine değinen Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, “Bu proje ülkelerimiz arasındakurulan dostluk köprüsünü güçlendirmemize neden oluyor.Sizinle burada olmaktan çok mutluyuz. Kısa süre içerisindeprojede yer vermek istediğiniz diğer hekimlerinizi de bekliyoruz” dedi. Makedonya’lı uzman doktorların eğitim sertifikalarının verilmesinin ardından konukların organizasyonları ile yakından ilgilenen ve gönüllü tercümanlık yapan BASEP Proje Koordinatörü Dr. Esen Mecihan’a İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Türkyılmaz tarafından teşekkür belgesi verildi.

Program içerisinde, acil ve afetlerde sağlık hizmetleri alanındaki uluslararası standartlarda eğitimler yanında, ülkemiz ve acil sağlık sisteminin tanıtımı, 112 acil sağlık organizasyonu ve Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) eğitimleri yer aldı.

Urla adasında bulunan Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezi( UrlaSim) ve İzmir 112 Ambulans Servisi Hizmet Binası içinde bulunan eğitim salonlarında eğitim alan katılımcılar, program süresince 112 Komuta Kontrol Merkezi, 112 istasyonları ile Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni de gezerek incelemelerde bulundu. Eğitimin sosyal programı içerisinde konuklar, Selçuk Efes ve Meryemana ören yerleri, Seferihisar Sığacık ve Çeşme ilçelerini de gezdi.

Yorumlar