banner464

Menemen’de Herşey Eğitim Uğruna

Menemen Belediyesi, Seyrek’teki eski belediye binasını Gediz Üniversitesi’ne tahsis etti. Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alana sahip bina İngilizce Hazırlık Okulu olarak düzenlendi, cıvıl cıvıl bir eğitim yuvasına dönüştü.Menemen...

Menemen’de Herşey Eğitim Uğruna

Menemen Belediyesi, Seyrek’teki eski belediye binasını Gediz Üniversitesi’ne tahsis etti. Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alana sahip bina İngilizce Hazırlık Okulu olarak düzenlendi, cıvıl cıvıl bir eğitim yuvasına dönüştü.Menemen...

31 Ekim 2014 Cuma 14:02
57 Okunma
Menemen’de Herşey Eğitim Uğruna
Menemen Belediyesi, Seyrek’teki eski belediye binasını Gediz Üniversitesi’ne tahsis etti. Yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alana sahip bina İngilizce Hazırlık Okulu olarak düzenlendi, cıvıl cıvıl bir eğitim yuvasına dönüştü.

Menemen Belediyesi ile Gediz Üniversitesi, örnek işbirliğine imza attı. Seyrek’te kampüs yakınındaki eski belediye binası Gediz’e tahsis edildi ve İngilizce Hazırlık Okulu olarak düzenlendi. Yıllardır kullanılmayan bina tamamen yenilenerek tekrar yaşam buldu; 4 bin metrekare kapalı alanı, bin metrekare yeşil alanı, 40 dersliği ve sosyal tesisleriyle hem gençleri sevindirdi hem de Seyrek’te hayatı canlandırdı.

827 öğrencinin yabancı dil eğitimi aldığı okul; Rektör Prof. Dr. Seyfullah Çevik, Belediye Başkanı Tahir Şahin, Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, kapatılan Seyrek Belediyesi eski Başkanı Nurgül Uçar, muhtarlar, sivil toplum örgütü temsilcileri, işadamları, sanayiciler, eğitimciler ve Seyrekliler’in katılımıyla hizmete açıldı.

Başkan Şahin, 87 ülkeden 6 bin 500 öğrencisiyle dünya gençliğini Menemen’de buluşturan Gediz Üniversitesi’ne bir katkıda da belediye olarak bulunmak istediklerini ifade etti. Şahin, “Üniversitemizin açılmasıyla birlikte Seyrek ile hemen yakınındaki Ulukent başta olmak üzere ilçe genelinde gözle görülür ekonomik ve sosyal canlanma oldu. Bu hareketlilik her geçen yıl artıyor. İzmir merkeziyle kentin kuzey aksı arasında tampon konumunda bulunan ve büyük potansiyele sahip olan ilçemiz bu sayede daha da büyüyüp gelişiyor. Bu nedenle Gediz Üniversitesi’ni kuran, bağışlarıyla büyüten herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Menemen’de kapatılan beldelerin hizmet binalarını eğitim kurumlarına dönüştürdüklerini açıklayan Başkan Şahin; “Belediyeler kapatılınca ciddi yetkilerimiz Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Bu binaları belediye hizmet binası olarak değerlendirmek mümkün değildi. Önce Koyundere Belediye hizmet binamızı Ege Üniversitesi’ne tahsis ederek, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ‘Seramik, Cam ve Çinicilik Programı’nı ilçemize kazandırdık. Emiralem’deki binamızı Havacılık Meslek Yüksek Okulu kurulmak üzere Türk Hava Kurumu Vakfına Tahsis ettik. Asarlık hizmet binamızı ise her yıl binin üzerinde öğrenciye ücretsiz eğitim sunan Menemen Belediye Dershanesine dönüştürdük. Bu yıl TEOG’da %99, LYS’de ise %84 başarı sağlandı. Seyrek binamızı ise Gediz Üniversitesi’ne önerdik. Bu kararı veren Abdullah Kavuk kardeşimi ve Mütevelli Heyet Üyelerini tebrik ediyorum. Üniversite’nin gelişmesi için hala büyük çaba sarf ediyorlar. Çok büyük zorluklar yaşadıklarını ben biliyorum. Ama yılmadılar, inşallah Üniversitemizin olduğu alanı kampüs olarak alırlar. 10 yıl sonra bu bölge kuzeyin parlayan yıldızlarından birisi olacak. Bu da bizi çok mutlu ediyor, bütün plan ve programımızı bu doğrultuda gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

Rektör Prof. Dr. Çevik ve Kavuk da Menemen Belediyesi’ne eğitime verdikleri bu önemli destekten dolayı teşekkür etti. Prof. Dr. Çevik, “Eğitim için atılan her adımın, insanlığın ve ülkemizin geleceği için atıldığı unutulmamalı. Sayın Başkanımızın şahsında belediyemizin tüm meclis üyelerine bu bilinçle hareket edip böyle anlamlı bir destekte bulundular, kendilerine müteşekkiriz” diye konuştu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk da başta Belediye Başkanı Tahir Şahin olmak üzere bulundukları Menemen’in kendilerine kucak açtığını dile getirdi. Kavuk, şunları söyledi: “İzmirli eğitim gönüllülerinin bağışlarıyla kurulan Gediz Üniversitesi, toplumun tüm kesimlerinden aldığı destekle ve güvenle gelişmeye, çevresini de geliştirmeye devam ediyor. Menemen Belediyesi’nin katkısı bu yolda gücümüze güç kattı. Yüreği eğitim için çarpanlara buradan şükranlarımızı sunuyoruz. Her şey eğitim için, her şey aydınlık yarınlar ve ülkemiz için...”

Konuşmaların ardından Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Gediz Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdullah Kavuk, Gediz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyfullah Çevik ve Seyrek eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, davetlilerle birlikte yeni hizmet binasının açılış kurdelesini kesti. Gediz Üniversitesi Yabancı Dil Hazırlık Okulu’nun davetlilere tanıtımı ile tören sona erdi.

Yorumlar