banner464

Müteahhitler Kentsel Dönüşüm İçin Başkan Turunda

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) sektörün sorunlarını ve kentsel dönüşümü masaya yatırmak amacıyla gerçekleştirdiği ilçe belediye başkanları ziyaretlerini sürdürüyor.Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır önderliğinde 3 ilçeye...

Müteahhitler Kentsel Dönüşüm İçin Başkan Turunda

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) sektörün sorunlarını ve kentsel dönüşümü masaya yatırmak amacıyla gerçekleştirdiği ilçe belediye başkanları ziyaretlerini sürdürüyor.Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır önderliğinde 3 ilçeye...

09 Kasım 2014 Pazar 19:20
46 Okunma
Müteahhitler Kentsel Dönüşüm İçin Başkan Turunda
Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) sektörün sorunlarını ve kentsel dönüşümü masaya yatırmak amacıyla gerçekleştirdiği ilçe belediye başkanları ziyaretlerini sürdürüyor.

Müteahhitler Federasyonu Başkanı Necip Nasır önderliğinde 3 ilçeye ziyaret gerçekleştirerek Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya ve Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ile görüşen MÜFED üyeleri, başta kentsel dönüşüm, yeni arsa üretilememesi ve binalardaki çıkma düzenlemesi ile ilgili sorunları dile getirdi.

İzmirdeki 12 ilçenin Müteahhit ve İşadamları Dernekleri Başkanlarıyla birlikte ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Necip Nasır, amaçlarının oluşturdukları güçbirliği sayesinde kurumsal bir yapıda hareket ederek daha hızlı ve akılcı çözümler yaratmak olduğunu vurguladı. İzmir’in yüzde 85’inin kentsel dönüşümle yenilenmesi gerektiğini belirten Nasır, “Yapılan dönüşüm nitelikli olmalı, toplumun beklentilerine cevap vermeli, sosyal yapı ve çevreye uyumlu binalar inşa edilmeli” dedi. Necip Nasır, bir ilçenin yapısını en iyi bilen kişiler olan yerel yöneticilerin bu konuda harekete geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapmanın, sadece depreme karşı dayanıklılığı artıracağını, fakat kenti bir beton yığınına çevireceğini belirten Necip Nasır, “Bizim amacımız gecekondu dönüşümü yapmak değil. Bizden sonraki nesillere daha yaşanabilir bir İzmir bırakmak istiyoruz. Özellikle kent merkezinde dönüşüme ihtiyaç var. İzmir’deki 12 ilçeden müteahhit ve işadamları dernek başkanlarını MÜFED çatısı altında topladık. İzmirli müteahhitler olarak, kentsel dönüşüm konusunda aktif rol oynamak istiyoruz” diye konuştu.

Necip Nasır, ülke genelinde kurdukları konfederasyon ile Müteahhitlik mesleğinin sınırlarının belirlenmesi ve sektörün kanun ile tanımının yapılması ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı,Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile yapılan çalışmalar ile çıkacak kanunun yakın zamanda TBMM’ye sunulması ile ilgili sona gelindiğini belirtti.

Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çalkaya da tüm paydaşların yararlanabileceği ortak bir planlamanın yapılması gerektiğini vurgulayarak, bölgenin yapısını iyi bildikleri için İzmirli müteahhitlere büyük görev düştüğünü söyledi. Mehmet Ali Çalkaya İzmirli Müteahhitlerin gerek insan kaynağı gerekse iş yapma gücü anlamında kentsel dönüşüm konusunda görev alması gerektiğini kaydetti; böylelikle İzmir’in katmadeğerinin İzmir’de kalacağının altını çizdi.

Birlikte hareket etmenin her zaman için bir sinerji yarattığını ifade eden Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç Müteahhitler Federasyonunun sektör adına çok önemli bir kurum olduğunu belirtti.

Dalgıç, her belediyenin ardında kalıcı eserler ve projeler bırakması gerektiğini vurgulayarak İzmirli müteahhitlerin deneyiminden yararlanmak için işbirliği yapmak istedilerini de sözlerine ekledi.

İnşaat sektörünün Türkiyedeki en önemli sektörlerden biri olduğuna dikkat çeken Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, MÜFED’in bir çatı kuruluş olması bakımından önem taşıdığını dile getirdi. Selvitopu, yerel yönetimlerin ilçelerini daha yaşanabilir hale getirmek için yeni arsa üretmek gibi bir sorumluluğu bulunduğuna dikkat çekerek, bu konuda gerekli planlamaları yürüttüklerini ve sektör temsilcilerine gerekli kolaylıklar sağlayacaklarını ifade etti.

Yorumlar