banner464

“ödemiş’in Güçlü Bir Zeybek Ekibine İhtiyacı Var”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ödemiş İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’’Küçükmenderes Bölgesi Efesini Arıyor’’ yarışmasında birinci olan Ödemişli İbrahim Özbek, 27 yaşında olduğunu ve 7 yaşından bu...

“ödemiş’in Güçlü Bir Zeybek Ekibine İhtiyacı Var”

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ödemiş İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’’Küçükmenderes Bölgesi Efesini Arıyor’’ yarışmasında birinci olan Ödemişli İbrahim Özbek, 27 yaşında olduğunu ve 7 yaşından bu...

02 Kasım 2014 Pazar 12:48
64 Okunma
“ödemiş’in Güçlü Bir Zeybek Ekibine İhtiyacı Var”
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için Ödemiş İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen ’’Küçükmenderes Bölgesi Efesini Arıyor’’ yarışmasında birinci olan Ödemişli İbrahim Özbek, 27 yaşında olduğunu ve 7 yaşından bu yana aktif olarak halk oyunları oynadığını belirtti.

İbrahim Özbek Ege bölgesi halk oyunlarını Avrupa’da da birçok kursiyere öğrettiğini söyledi. Üniversite yıllarında Ankara’da bazı arkadaşları ile kurdukları Genç İzmirliler Derneği adı altında Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen festivallerde Ödemiş ve Ege bölgesi zeybek oyunlarını oynadığını kaydeden İbrahim Özbek 2013 yılında İsviçre Zürih’te 9 ülkeden gelen toplam 50 kursiyeri zeybek oyunları öğrettiğini aktardı.

Amblemin zeybek olduğu Ödemiş’te tam donanımlı bir zeybek oyunları grubunun olmadığını belirten İbrahim Özbek Ödemiş’te festivallere katılacak donanımlı bir ekibin olmasını bunun içinde Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş Belediyesi’nin destek olmasını istedi.

“7 YAŞIMDAN BU YANA OYNUYORUM”

Özbek, zeybeklik aşkı için şunları söyledi: “İlkokul birinci sınıfa 7 yaşında başladığım günden bu güne halk oyunları oynamaktayım. Bugün 27 yaşındayım ve 20 yıldır aralıksız zeybek oyunlarımızı oynuyorum. İlk ödülümü çok küçük yaşta bir grubun içinde yer alarak almıştım.”

“ANKARA’DA GENÇ İZMİRLİLER DERNEĞİNDE AKTİF ÇALIŞTIM”

Daha sonra üniversite yıllarında Ankara’da kurulan Genç İzmirliler Derneği’nde aktif olarak halk oyunlarımızı, Ege bölgesine ait tüm zeybek oyunlarını oynamaya başladım. Dernek çatısı altında Türkiye’nin birçok ilinde düzenlenen festivallerde yöremizin oyunlarını sahneye taşıma fırsatı buldum. Ankara’da düzenlenen Vaksa yarışmasında da grubum ile bir ödül almıştım.”

“KÜÇÜKMENDERES EFESİNİ ARIYOR YARIŞMASINI ASKERDE DUYMUŞTUM”

“Geçtiğimiz günlerde askerde iken Ödemiş’te Küçükmenderes efesini arıyor yarışması olacağını duymuştum. Daha sonra Soma faciasından dolayı ertelenen yarışmaya katıldım. Düzenlenen yarışmaya kendime güvenerek birinci olmak için katılmıştım. Oyuncunun o günkü ruh haline tebessümüne bağlı olan da bir şey bu iş. Ben o gün pozitif bir enerji ile Ödemiş iki parmak zeybeğini oynadım. Jüri beni birinci seçti. Kendilerine teşekkür ediyorum.”

“İSVİÇRE ZÜRİH’TE KURS VERDİM 9 ÜLKEDEN 50 KURSİYERİM VARDI”

“Bunun yanında geçtiğimiz 2013 yılında İsviçre Zürih’te Volkstönze Aus Aller Wect dans okulunda kursiyerlere halk oyunlarımızı zeybek oyunlarımızı öğrettim. Zürih’te ki dans okulumuzda ki kursumuza Almanya’dan, İtalya’dan, Fransa’dan, İsveç’ten, Portekiz’den, İspanya’dan Finnadiya’dan, İsviçre ve Macaristan’dan katılanlar oldu. Dönem içerisinde toplam 50 kursiyerimizi eğitim verdim. Bu saydığım ülkelerin halk dansları genelde mızıka enstrümanı ile yapılıyor. Bizim davul zurna çalınan müziklere ve ona göre oynanan vurgulu zeybek oyunlarına çok seviyorlar”

“AMBLEMİ EFE OLAN BİR ŞEHRİN TAM DONANIMLI BİR ZEYBEK GRUBUNA İHTİYACI VAR”

“O dönemden sonra tekrar Ödemiş’e döndüm. Ödemiş’in amblemi hepimizin bildiği gibi efedir. Ancak şehrimizin yurt içi yurt dışı festivallere katılacak süreklilik arz eden tam donanımlı bir zeybek ekibi yoktur. Bazı arkadaşlarımız kendi imkânları ile ekipler oluşturuyorlar. Ancak dediğim gibi tam donanımlı ve imkânları olan bir ekibin kurulması gerekiyor. Bunun için bizlerin gayretleri Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş Belediyesi destek vermesi ile güzel bir ekip oluşur kanaatindeyim. Ödemiş’e de bu yakışır”

Yorumlar