banner464

Selçuk’ta Sağlık Turizmi Konuşuldu

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarına konuk olan İzmir Sağlık Turizmi Derneği, İzmir’in "Sağlık Turizmi Vizyonu ve Sektörel Beklentileri" konusunda bir seminer düzenledi.Moderatörlüğünü...

Selçuk’ta Sağlık Turizmi Konuşuldu

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarına konuk olan İzmir Sağlık Turizmi Derneği, İzmir’in "Sağlık Turizmi Vizyonu ve Sektörel Beklentileri" konusunda bir seminer düzenledi.Moderatörlüğünü...

10 Aralık 2014 Çarşamba 10:50
17 Okunma
Selçuk’ta Sağlık Turizmi Konuşuldu
Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarına konuk olan İzmir Sağlık Turizmi Derneği, İzmir’in "Sağlık Turizmi Vizyonu ve Sektörel Beklentileri" konusunda bir seminer düzenledi.

Moderatörlüğünü İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alpaslan Coşkun’un yaptığı seminere konuşmacı olarak Op. Dr. Özer Gürbüz, Doç. Dr. Gülay Vural, Prof. İge Pınar, Dr. Bülent Cinel, Dr.Ayşe Özlem Yılmaz, Veysel Kapukaya katıldı. Açılış konuşmasını yapan İzmir Sağlık Turizmi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Coşkun, sağlık serbest bölgelerinden ve termal yatırımlar ile ilgili yapılan ve yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Cinel de, yerel yönetimlerin sağlık turizmine katkıları konusunda bir sunum yaptı. 1997 yılında Türkiye’de ilk kez sağlık turizmi kongresini İzmir’de gerçekleştirdiklerini; ancak İzmir’in bu konuda çok geri kaldığını ifade eden Dr. Bülent Cinel, konuyu İstanbul ve Antalya bölgelerinin daha çok sahiplendiğini söyledi. İzmir’in konu hakkında daha zengin olduğu hatırlatan yapan Cinel, 2013 yılında Türkiye’de ilk kez yapılan Dünya Sağlık ve 3.Yaş Turizmi kongresinden bahsetti.

"SAĞLIK ALT YAPISI ÖNEMLİ"

Yerel yönetimlerin topluma en yakın olan bir yönetim şekli olduğuna vurgu yapan Selçuk Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Bülent Cinel, "Toplumun ekonomi ve çevre arasında dengeli bir ilişkinin sağladığı sağlıklı ve güvenli toplumların oluşturulmasında önemi yadsınamaz. Yerel gereksinimleri en iyi bilendir Bu gereksinimlere uygun politikalar geliştirilir. Yerel yönetimlere düşen en önemli rol, şehir sağlığı kavramını yaygınlaştırmak, şehir sağlığı ile ilgili eğitimleri vermek, şehir sağlığı düzenleyen mevzuatların geliştirilmesi, şehir sağlığını destekleyen şehir ekonomisi, çevre, kültür, sosyal yaşam; sosyal destek mekanizmalarının yaratılmasında kolaylaştırıcı, teşvik edici platformlar oluşturmak, doğrudan geliştirici, uygulayıcı, değerlendirici ve denetleyici olmaktır. Yani sağlıklı alt yapısı olmayan bir ilin yada bir ülkenin sağlık turizmden söz etmesi çok mümkün değildir" şeklinde konuştu.

Yerel yönetimlerin sağlık turizmine ne gibi katkılar sunacağından da bahseden Cinel, "Buradaki en önemli adım da birincisi ilçenin markasını oluşturmak, ikincisi destinasyon imajını yaratmak. Destinasyon imajımız ne kadar kötü olursa en güzel hastanelerimizi, en güzel sağlık kuruluşlarımızı ortaya koysak da bir anlam ifade etmez" ifadesini kullandı.

"DÜNYA SAĞLIK 3. YAŞ KONGRESİNİ İZMİR’E GETİRDİK"

2010-2013 yılları arasında Kamu Hastaneleri yöneticisi olan ve Sağlık Turizm Koordinatörlüğünü yapan Dr. Bülent Cinel, 1998’de yola çıktıklarını anlatan Cinel, şu ifadelere yer verdi: "Bu derneğin esas amacı birinci planda özel ve kamu alanında çalışan Sağlık Turizmi paydaşlarını ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek bir sinerji oluşturmak, birlikte yurt dışında lobicilik faaliyeti yaparak İzmir’i ve Türkiye’yi sağlık turizmi alanında markalaştırmak. Bu konuda da sektörel dayanışmayı sağlamayı amaç edindik. Fakat İzmir’de sektörün bazı kesimleri geri planda kaldılar. Bizler 2013 yılında Türkiye’de hiç olmamış bir kongreyi Dünya Sağlık 3.yaş kongresini ilimize getirdik. Bizler farkındalığı artırabilmek için yaklaşık 4 ay mücadele verdik, ancak gerekli desteği görmedik. Yani Sağlık Turizminin ne olduğunu bölgemizde bir türlü anlatamadık. Ta ki, kongreyi yapana kadar. Kongreye yaklaşık 45 ülkeden 300’ün üzerinde katılımcı katıldı. Bu kongrede 2023 hedefleri oluşturuldu”

Yorumlar