banner464

Yeni Yılda Yeniden Kemeraltı

İzmir’in önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’nı yeniden eski canlı günlerine kavuşturmak adına Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin birlikte düzenlediği "Kemeraltı Günleri" bu...

Yeni Yılda Yeniden Kemeraltı

İzmir’in önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’nı yeniden eski canlı günlerine kavuşturmak adına Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin birlikte düzenlediği "Kemeraltı Günleri" bu...

18 Aralık 2014 Perşembe 13:52
34 Okunma
Yeni Yılda Yeniden Kemeraltı
İzmir’in önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Kemeraltı Çarşısı’nı yeniden eski canlı günlerine kavuşturmak adına Konak Belediyesi ile Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin birlikte düzenlediği "Kemeraltı Günleri" bu yıl 20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin sayılı açık hava alışveriş merkezlerinden biri olan Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nı yeniden canlandırmak ve eski günlerindeki hareketliliğe kavuşturmak amacıyla düzenlenen ‘Kemeraltı Günleri’nin tanıtım toplantısı Abacıoğlu Han’da yapıldı. "Hoş geldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı" temasıyla duyurulan etkinliğin tanıtım toplantısına, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği Başkanı Ümit Kaya ile yönetim kurulu üyeleri ve Kuyumcular Odası’ndan temsilciler katıldı.

KEMERALTI YENİDEN CANLANACAK

20-28 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinliğin içeriği hakkında bilgi veren Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, sekiz gün sürecek Kemeraltı Günleri’nde 54 etkinliğin İzmirlilerle buluşacağını söyledi. Tarihi Çarşı’yı yeni yıl öncesi yeniden gündeme getirerek hem tarihi mekanları gün yüzüne çıkarmak, hem de ekonomik canlılığı artırmak istediklerini belirten Başkan Pekdaş, "Kemeraltı’nda bizi biz yapan kültür değerlerini yaşarken ekonomik bir faaliyeti de sürdürüyoruz. Dolayısıyla Kemeraltı’nı yeniden hatırlayıp, hatırlatmak istedik. Türkiye’nin önemli açık hava alışveriş merkezlerinden bir olan tarihi çarşı’nın canlanması için derneğimizle, esnaflarımızla birlikte bu programı hazırladık" diye konuştu.

ESNAFA CAN SUYU OLACAK

Tarihi Kemeraltı Esnaf Derneği’nin Başkanı Ümit Kaya da, gerçekleştirilecek etkinliğin yeni yıl öncesi esnafa can suyu olacağını söyledi. Tüm İzmirlileri Kemeraltı Günleri’ne davet eden Kaya, "Çarşımıza bir insan çekebilmek için gösterdiğimiz çabamıza Belediye Başkanımız Sema Hanım büyük katkı koyuyor. Kendisine çok teşekkür ediyoruz" dedi. Dernek Başkanı Kaya, Belediye Başkanı Pekdaş’ı verdiği desteklerden ötürü derneklerine üye yaptı. Toplantı sonrası katılımcılar hep birlikte Kemeraltı’nı gezerek esnafa hayırlı işler diledi.

BİR HAFTADA 54 ETKİNLİK

"Hoş geldin Yeni Yıl Yeniden Kemeraltı" ana temasıyla ziyaretçilerini karşılayacak etkinliğin açılış töreni 20 Aralık Cumartesi günü yapılacak. Renkli gösterilere ev sahipliği yapacak Kemeraltı Günleri saat 13.30’da Mezarlıkbaşı girişinden başlayacak kortej yürüyüşüyle start alacak. Roman Bandosu eşliğinde yürüyecek kalabalık, Şadırvan, Kuyumcular Çarşısı ve Anafartalar Caddesi’ni geçerek açılış törenin yapılacağı Konak Meydanı’na ulaşacak. 28 Aralık’a kadar devam edecek Kemeraltı Günleri süresince, Tarihi Çarşı’da 54 etkinlik İzmirlilerle buluşacak. Bir hafta boyunca Tarihi Çarşı’nın önemli noktalarından Valilik Yanı, SSK Blokları ve Hisarönü ve Salepçioğlu Çarşısı önünde kurulacak sahnelerden çeşitli animasyon gösterileri, konserler, dans gösterileri, halk oyunları, kukla gösterileri ve canlı heykel gösterileri sahnelenecek. Bunun yanı sıra, Kemeraltı’nın tarihi ve kültürel motiflerinin işleneceği paneller de, etkinlik takviminde yer alıyor.

Yorumlar