Edinilen bilgiye göre, Karaman İl Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler, Cumhuriyet başsavcılığının talimatıyla kentte vatandaşların huzurunu bozacak her türlü suçun önlenmesi, işlenmiş suçların ortaya çıkarılması ve suça karışan şahısların yakalanması amacıyla 16-22 Ekim tarihleri arasında “Huzur ve Güven” uygulaması yaptı. 
Ekiplerin “Huzur ve Güven” uygulaması kapsamında yapmış olduğu 1 haftalık çalışmanın bilançosu ise kamuoyuyla paylaşıldı. 
Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada çalışmalar neticesinde 9 bin 586 şahıs ile birlikte 3 bin araç sorgulandığı bildirildi. Ekipler, 1 haftalık çalışma süresince çeşitli suçlardan aranması bulunan 22 şahsı yakalarken öte yandan 45 şüpheli şahsında tespitini yaptı, 5 şahıs ise gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahıslardan 7’si de çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. 
287 BİN 930 TL CEZA YAZILDI
“Huzur ve Güven” uygulaması kapsamında Karaman İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekiplerinin yapmış olduğu denetimlerde ise 3 bin 842 araç ile birlikte bin 975 şahıs trafikte sorgulandı. Sorgulaması yapılan 117 araca toplamda 287 bin 930 TL ceza işlem uygulanırken, 10 araç ise trafikten men edildi. Ehliyetiz araç kullandıkları tespit edilen 16 şahıstan 7’sinin ehliyetine geçici süreyle el konuldu. 
ARAMALARDA BİRÇOK MALZEME ELE GEÇİRİLDİ
Yapılan aramalarda çeşitli miktar ve sayılarda; kubar esrar, kaçak tütün, kenevir bitkisi, kaçak çay, hassas tartı, bıçak, pala, cep telefonu, tarihi sikke ve yüzük ele geçirildi. 
Açıklamada kentte huzur ve güven ortamının devamını sağlamaya yönelik denetim ve uygulamaların kararlı ve kesintisiz bir şekilde devam edeceği vurgulandı.