“Bir şey yap güzel olsun.” düsturu ile yola çıkan Kaldırımlar dergisi Karaman’ı, şehrimizi, sokakları, hayatı, insanları ve umutları anlatmaya devam ediyor. Bu sayıda özellikle vatanımız için kendini feda eden şehitlerimiz ve Filistin’deki soykırım temalı yazılar da dikkati çekiyor.

Derginin bu sayısında yayın kurulu giriş yazısında şu ifadelere yer verdi:

Sekizinci sayımızla sizlerle beraberiz. Her sayı bizim için ayrı bir heyecan. Dergicilik böyledir. Her sayıda aynı heyecanı duyarsın ve her sayı en iyi sayıdır sizin için.

Kış mevsimin ortasındayız ama henüz özlemle beklediğimiz kar Karaman’ı beyaza bürümedi. Kar bizim için esaret değil aksine doğa ile baş başa kalabilme özgürlüğüdür. Kar bizim için büyük bir mutluluktur. Kar tekrar çocuk olmak, hatıralara gömülmektir. Kar, dualarımızın lapa lapa üstümüze yağmasıdır.

Kapak fotoğrafımızda kar özlemimizi anlattık. Okulumuzda ilk dönemi tamamlıyoruz. Sınavlarımızı bitirdik ve şimdi ara tatili bekliyoruz. Ara tatilde kara kavuşmayı da özlemle bekliyoruz.

Okulumuz yurdunda kalan arkadaşlarımız da ailelerine, evlerine kavuşmanın özlemi ve heyecanı içindeler. Son hazırlıklar yapılıyor. Büyük valizler hazırlanıyor.

Arkadaşlarımızın evlerinde de ayrı bir heyecan ayrı bir bekleyiş var. Anneler çocuklarının en çok sevdikleri yemekleri yapacaklar, belki tandır başında çocukları için şebit ekmek, peynir böreği, ıspanak böreği atacaklar, çocuklarının özleminden mi yoksa tandır dumanında mı bilinmez, nemlenen gözlerini saklayacaklar.

Çocuklarının uzaklarda bir yerlerde kalışına içerleyecekler ve susacaklar, söylemeyecekler içlerine attıklarını.

Tekrar görüşmek dileğiyle…”