banner464

Safranbolu’da Sakem Günleri Başladı

Safranbolu Belediyesi bünyesinde oluşturulan geleneksel SAKEM günleri start aldı.Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy tarafından 2011 yılında temelleri atılan SAKEM’ de geleneksel hale gelen ve el emeği göz nuru eserlerin tanıtıldığı...

Safranbolu’da Sakem Günleri Başladı

Safranbolu Belediyesi bünyesinde oluşturulan geleneksel SAKEM günleri start aldı.Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy tarafından 2011 yılında temelleri atılan SAKEM’ de geleneksel hale gelen ve el emeği göz nuru eserlerin tanıtıldığı...

24 Ekim 2014 Cuma 14:49
51 Okunma
Safranbolu’da Sakem Günleri Başladı
Safranbolu Belediyesi bünyesinde oluşturulan geleneksel SAKEM günleri start aldı.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy tarafından 2011 yılında temelleri atılan SAKEM’ de geleneksel hale gelen ve el emeği göz nuru eserlerin tanıtıldığı ve 3 gün sürecek olan SAKEM günleri Misak-ı Milli Meydanı’nda başladı.

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Safranbolu’yu hep dünya miras kenti, Osmanlı’nın parmak izi, kültürün sivil mimarisi olarak hep övdüklerini ve anlattıklarını söyleyerek, “ Bugünün insanları da geçmişteki sanatlarımızı, zanaatlerimizi görmek isteyeceklerdir. Yani Osmanlı ahşap oymacılığı yapmış, tezhip sanatını icra etmiş bunun gibi birçok işlerle uğraşmış. Bu eserlerinde en güzel Safranbolu’ya yakıştığını düşünüyorum. Bu süreci de tekrar başlatmak, yaygın eğitim kursları haline getirmek ile ilgili 2011 yılında SAKEM’ in temellerini attık” dedi.

SAKEM’ e olan talebin her geçen gün arttığını ifade eden Aksoy, şunları söyledi; “

“Meslek edindirme, hobi geliştirme ve geleneksel sanatlarımızı yeniden üretim bandına sokmanın yanında birde özellikle ev hanımlarımız başta olmak üzere insanlarımızın manevi yönden gelişmesine, bilgi birikimlerinin artmasına yine kişisel bilgi birikimlerinin artmasına, arzu ettikleri psikolojik danışmanlık ve bireysel olarak kendilerine hizmet edilecek alanda da çok değişik çalışmalar yapıyoruz. Bu saydıklarım SAKEM’ in sadece bir yönüdür. Başka bir yönümüzde bireysel gelişmenin, toplumsal duyarlılığın bir üyesi olmaktır. Örneğin Van ilimizde olan depremde SAKEM’ den yardımlar gönderildi. Yurt dışına yardımlar gönderildi. Şehrimize gelen göçmenlere yardım yapılması gerekiyordu. Bunu da SAKEM bünyesinde oluşturulan Hayır Çarşısı ile çözdük. SAKEM denilince ilk bakışta 3 farklı ana başlığı içerisinde barındırmaktadır. Bunlardan bir tanesi yaygın eğitim kurslarını yaptığımız 5 şubesi olan ve bugün itibari ile 2014-2015 sezonu için 42 farklı branşta 2 bin 28 kursiyerin kayıt yaptırdığı yaygın eğitim kurumu, ikincisi Safranbolu’da bilgiye ulaşma anlamında sınavlara hazırlanma noktasında fırsat eşitliğini sağlamak parası olan ile parası olmayanın aynı sırada girdikleri ortamda eğitim almaları anlamından Bilgi Evi çalışmamız mevcut. Burada da toplam kapasitemiz 270 civarındadır. Şuanda 280’den fazla kayıtlı öğrencilerimiz var. İlkokul 4, 5 ve 8’inci sınıfa kadar olan öğrencilerimizde hafta içi, hafta sonu Aslanlar ve Çarşı Merkezimiz olmak üzere öğrencilerimiz ücretsiz eğitim almaktalar.”

“HAYIR ÇARŞISI İLE VATANDAŞLARIMIZA HİZMET VERMEKTEYİZ”

SAKEM’ in bir diğer ayağının da Hayır Çarşısı olduğunu belirten Aksoy, “Burada da Belediye bütçesinden sadece personel ve araç gereç masraflarını ödemekteyiz. Onun dışında yapılan tüm hizmetler Safranbolulu, Karabüklü hayırseverlerimizin yaptığı yardımlardır. Burada da 800’ den fazla vatandaşımızın ihtiyacını gideriyoruz. Bu konuda da sadece şunu söyleyeyim 2014 eğitim-öğretim yılının başlaması itibari ile 75 adet öğrenci evini SAKEM Hayır Çarşısı açarak eşyalarını hazır hale getirdi ve öğrencilerin barınmasını sağladı. Üniversitemize de bu konuda yardımcı olmaktadır. Hem Karabük’te hem de Safranbolu’ya bu anlamda ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalarımızın yanında aile okullarını açtık. Gerek evlenmiş olanların karşılaştıkları sorunlara çözüm bulmak, gerekse evlenme aşamasında bilgiye ihtiyacı olan evlenmenin ne olduğunu, hangi şartlarda hakların neler olduğunu, geçinmenin yollarının neler olduğunu öğrettiğimiz Aile Okulu’na da SAKEM olarak büyük önem vermekteyiz” dedi.

Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanın hassasla üzerinde durduğu SAKEM’in gerçekten çok faydalı işler gerçekleştirdiğini kaydederek, “Aslında burada söylenecek söz ailesi iştir ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Baktığımız zamanda gerçekten çok güzel işler görmekteyiz. Kendisini ve ekibini tebrik ediyorum. Bize düşende elimizden gelen yardım neyse onu yapmaktır. SAKEM hem üretiyor hem de eğitim öğretim veriyor. Şehrimiz adına gerçekten çok anlamlı ve güzel bir çalışma” dedi.

Karabük Üniversitesi Rektörü Burhanettin Uysal ise, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’a yapmış olduğu bu güzel çalışma ve etkinlik adına teşekkür ederek, “Bu çalışmalar gerçekten şehir adına çok güzel ve olumlu çalışmalardır. Gerçekleştirdiği çalışmaların devamını diliyor ve kendilerine bu başarısı için teşekkür ediyorum” dedi.

Yorumlar