Şube Başkanı Karakaş, “Ev İşçileri Hizmet-İş Sendikası’nda Birleşiyor” teması ile başlattıkları üye kayıtlarının hayırlı, aynı zamanda onurlu bir mücadelenin önemli bir aşaması olarak gördüğünü ifade ederek, daha fazla hak, daha fazla özgürlük, daha fazla insani bir ücret için bir arada olunduğunun altını çizdi.

Karakaş, “Emeklerini, alın terlerini yine insana adayan, insanımız için çalışan ev işçilerine, bakım işçilerine liderlik yapmak, önderlik yapmak, onlarla birlikte geleceğimizi inşa etmek, ev işçilerinin sorunlarını gerek ulusal düzeyde, gerekse uluslararası arenada gündeme getirmek, onları sendikal mücadelenin birer parçası haline getirmek ve yasal olarak iş kanunu kapsamına dahil edilmeleri, sendikal mücadelenin içinde yer almaları, yine sosyal güvenlik sistemi içerisindeki bugünkü eksikliklerin giderilmesi ve daha fazla hak, daha fazla özgürlük, daha fazla insani bir ücret için bir aradayız” dedi.

Karakaş, Ev İşçileri’nin örgütlenmesi ve sendikal çatı altında birleştirilmesi sürecinin yoğun ve meşakkatli bir süreç olduğunu, ancak bunun yapılabilmesi için teorik çalışmaları yapmadan önce ev işçilerini bir araya getirmenin en önemli nokta olduğunu vurguladı.

BU BAŞLANGICI TARİHİ BİR MÜCADELENİN ÖN ADIMI OLARAK GÖRÜYORUM

Ev İşçilerinin örgütlenme çalışmasında bir mum yakıldığını, birlik olunduğunda bu mücadelenin alev olarak tüm Türkiye’yi kuşatacağını dile getiren Karakaş, “Kadın komitemiz başta olmak üzere pek çok arkadaşımız mahalle mahalle gezip, muhtarlarla görüşerek, belediyelerimizin sosyal hizmet birimleriyle görüşerek, bir kısım otobüs duraklarında kardeşlerimizle tanışarak onları örgütlediler. Bugün belli bir aşamayı geride bıraktık. Aslında en kritiği çözdük. Artık bir aradayız. Evet, sayımız yetersiz ama bir başlangıcı yaptık. Onun için bu başlangıcı ben tarihi bir mücadelenin ön adımı olarak görüyorum” dedi.

GELECEĞİ İNŞA ETMEK İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE ETMEK ZORUNDAYIZ

Sendikal mücadelede  ev işçilerini de dahil etmenin, HAK-İŞ’in ve HİZMET-İŞ’in mağdurun ve mazlumun yanında olmasının bir gerekliliği de olduğunu dile getiren Karakaş, “Ev işçileri gibi, mağdur ve mazlum milletimizin bağrından çıkmış bu insanlarla da biz birlikte mücadele etmek durumundayız. Bu insanların da sorunlarını kendi sorunlarımız kabul ederek onlarla el ele, omuz omuza geleceği inşa etmek için mücadele etmek zorundayız. Dün neredeydik bugün nereye geldik. Taşeron sistemini nasıl çöpe attıysak bugün de ev işçilerinin önündeki mevzuat engelini hep birlikte çöpe atacağız. Ben buna yürekten inanıyorum. Bu mücadelede biz saflarımızı sıklaştırırsak ev işçisi kardeşlerimizi sadece Karaman’da değil, bütün Türkiye’de omuz omuza yan yana gelecek şekilde onları ikna edersek, onların bizim mücadelemize inanmalarını sağlarsak ve onlarla birlikte geleceği umutla, heyecanla aynı zamanda kendimize güvenle birlikte inşa edeceğimize inandırırsak biliniz ki biz bugünden başardık” dedi.

YÜZ BİNLERİ SENDİKAMIZDA BULUŞTURALIM

Ev işçisi emekçilere ulaşabilmek için şubelerimizdeki kadın komite başkanımız ve gönüllülerin kendi maddi ve manevi çabalarıyla çalışmaları sürdürdüğünü ve bunun hediyesinin ev işçilerinden dualar almak olduğunu söyleyen Karakaş; “Canla başla, hiçbir beklentisi olmadan kendi ceplerinden bir kısım harcama yaparak, ev işçisi kadınları bulup onlarla beraber kucaklaşıp, üye yapan kardeşlerimiz var. Allah onlardan razı olsun. Ev işçisi kardeşlerimizin başarısı ortaya çıktığı zaman size o kadar dualar gelecek ki, hepiniz gurur duyacaksınız. Bence bu gururu, bu onuru kendinizden eksik etmeyin. Mücadele edelim, çaba sarf edelim ve bu kardeşlerimizi, yüz binleri sendikamızda buluşturalım. Geleceklerini de onlarla beraber daha iyi bir noktaya taşımaya çalışalım.

Üye olmak isteyen tüm ev işçisi bayanlarımızı sendikamıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.