Karalgazi Köyünü Dolu Vurdu Foto Galeri: Karalgazi Köyünü Dolu Vurdu
Karaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada, "Kâzımkarabekir İlçemize bağlı Karalgazi köyünde bugün meydana gelen dolu yağışından ötürü ekili ve dikili alanlarında zarar oluşan bütün üreticilerimize geçmiş olsun. Dolu yağışı özellikle elma bahçelerinde hasadı yaklaşan elma bahçelerinde ve hasat edilmemiş ayçiçeği tarlalarında zarar oluştuğu görülmüştür. Kâzımkarabekir İlçe Müdürü Ayşe Koca tarafından dolu afeti sonrası zarar gören alanlarda incelemelerde bulunmuş olup İlçe müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından  en kısa sürede zarar tespit çalışmalarına başlanacaktır" dendi.

Kâzımkarabekir Ziraat Odası Başkanı Muammer Harmandar ise, "İlçemize bağlı Karalgazi köyünde bugün meydana gelen dolu yağışından ötürü zarar gören bütün üreticilerimize geçmiş olsun diliyorum. Dolu yağışı özellikle elma bahçelerinde hasadı yaklaşan elmalara büyük oranda zarar vermiştir. Hasat yapılmamış ayçiçek arazilerinde de dolu zararı görülmüştür. Bu mevsimde bu coğrafyada pek karşılaşılmayan bir durum söz konusu olmuştur. Sigortalı arazilerde tarsimin gereken telafiyi yapacağını umuyor, Karalgazi  köyümüze ve zarar gören bütün üreticilerimize geçmiş olsun diliyorum" dedi.

Karalgazili çiftçi İbrahim Küçük de, "1 Ekim 2023 tarihinde ikindi saatlerinde başlayan dolu yağışı Karalgazi Köyündeki elma, ayçiçeği ve diğer ürünlerde büyük hasara sebep oldu. Bir yıl boyunca emek emek üretilen tarımsal ürünlerin hasat zamanı böyle bir zarara uğraması çiftçilerde büyük üzüntüye sebep oldu. Sezon başında yapılan ürünlerin TARSİM sigortası olanlar, sigorta eksperlerinin tespiti sonucunda zararlarını telafi edebilecekler  mi diye düşünürken, sigorta yaptırmayalar kara kara düşünmekte. Dolu yağışı hemen sonrası hasar tespitine gelen Kâzımkarabekir İlçe Tarım Müdürü Ayşe Koca’ya teşekkür ederiz. Tüm çiftçi kardeşlerimize geçmiş olsun, Allah daha beterinden korusun" diye konuştu.