Karaman, 15 Temmuz'da Tek Yürek Oldu Foto Galeri: Karaman, 15 Temmuz'da Tek Yürek Oldu

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma programı sabahın erken saatlerinde başladı. Şehitlik ziyaretleri ile başlayan programlar, akşam meydandaki etkinlikler ile devam etti.

Geceye Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Jandarman Kıdemli Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşünden sonra saygı duruşunda bulunulmasının ardında kalabalık hep birlikte İstiklal Marşı'nı okudu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Millete Sesleniş" konuşmasının izlenmesinden sonra protokol konuşmalarına geçildi.

“15 TEMMUZ, MİLLÎ İRADEYE GÖNÜL VERENLERİN DEMOKRASİ ZAFERDİR”

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun konuşmasında, “Bugün ülke tarihimizin en alçak darbe girişiminin 15 Temmuz ihanetinin 7. yıl dönümündeyiz.

Sözlerimizin başında o gece hain darbe girişiminde darbecilerin kullandığı uçaklara, helikopterlere, tanklara, silahlara karşı koyarken şehadet mertebesine erişen kahramanlarımıza Allah’tan rahmet niyaz ediyorum.  Gazilik payesi ile müşerref olan kardeşlerimize de hayırlı ömürler, sağlık ve huzur diliyorum. Biz biliyoruz ki şüheda, Hazreti Peygamber Efendimize komşudur ve mertebeleri âlîdir. Rabbim bizleri şehitlerimizin yolundan ayırmasın. Milletlerin hafızalarında unutulmayacak ve yüzyıllar boyunca dilden dile aktarılacak tarihî dönüm noktaları vardır.  Aziz Milletimizin tarihinde de 15 Temmuz tam olarak işte böyle bir hadisedir. Ne diyordu şair: “İmandır o cevher ki İlâhî ne büyüktür…”

 15 Temmuz gecesi aziz milletimiz, hain darbe girişimini, onurlu direnişiyle, yalçın dağlar misali sarsılmaz imanından aldığı güçle, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bozguna uğratmış ve hafızalardan asla silinmeyecek büyük bir destan yazmıştır.

O gece istikbalimize ve istiklalimize vurulmak istenen prangalar, fezada yankılan ezanlar, selalar ve tekbirler ile parçalamıştır.

15 Temmuz, bayrağına aşık aziz milletimizin vatanına ve mukaddesatına canı pahasına sahip çıktığı ve ülkemize diz çöktürmek isteyen ihanete ders verdiği tarihi bir gündür.

15 Temmuz, hakkın batıla, sadâkatin ihanete, cesaretin korkaklığa ve mertliğin namertliğe galibiyetidir. 15 Temmuz, millî iradeye gönül verenlerin demokrasi zaferdir. 15 Temmuz, milli mücadele zincirinin en son halkası ve bir milletin yeniden dirilişidir.

15 Temmuz’da Milletimiz, hainlere karşı Malazgirt’ten İstanbul’un Fethi’nden, Çanakkale Zaferi’nden ve Kurtuluş Savaşı’ndan aldığı güç ve ilhamla mücadele etmiş, kaderin üstünde bir kader var demiştir.

Yunus Emre’nin ifadeleriyle,

Hor bakma sen toprağa,

Toprakta neler yatar?

Kani bunca evliya,

Yüz bin Peygamber yatar.

Aziz milletimiz o gece emsaline az rastlanır yiğitçe bir mücadeleyle, vatan toprağında yatan enbiya ve evliyalarının da dualarıyla onurunu ve bağımsızlığını namerde bırakmamıştır.

Türkiye Yüzyılı’nın temelleri 15 Temmuz gecesi atılmıştır ve bu temel üzerine milletimizin kahramanca mücadelesi ve azmi ile inşaa edilmektedir.

Bugün, “Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet” şiarıyla milli birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek 86 milyon bir bütün olarak Türkiye Yüzyılına yürüyoruz. O gece Vatanımıza ve milletimize kasteden hainlerin gözden kaçırdığı bir husus vardı. Onlar, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dik duruşunu ve aziz milletimizin sarsılmaz cesaretini hesap edememişlerdi. O gece Aziz Milletimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın millî iradeye sahip çıkma çağrısına topyekûn  icabet etmiş, cennet yurdumuz üzerindeki hain planları ve çirkin emelleri bertaraf etmiştir.

Milletimiz, o gece liderinin arkasında birlik ve beraberlik içerisinde dağ gibi durarak, “ne yapsalar boş göklerden gelen bir karar vardır” diyerek inancın zaferini tüm dünyaya ilan etmiştir. 15 Temmuz gecesi “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” canları pahasına vatan müdafaası yapmış ve 15 Temmuz destanı tarihe altın harflerle yazılmıştır. Türkiye Yüzyılının Kahramanları Şehitlerimiz, o gece, darbecilerin üzerine yürürken hepsinde sarsılmaz bir şuur, çelikten bir irade ve Hakk’a kayıtsız şartsız teslimiyet vardır. O gece meydanda Nene Hatun gibi cesaret timsali kadınlar ve Hamza yürekli yiğitler vardı. 15 Temmuz gecesi Karaman’ımızdan Muhammed Yalçın kardeşimizin de içerisinde bulunduğu 253 şehidimiz ve 2 binden fazla gazimiz kahramanca gövdesini siper etmiş, milletimizin bağımsızlığına ve istikbaline karşı başlatılan bu hayâsızca akını durdurmuştur. Demokrasi ve İstiklal Kahramanları’nın bu mücadelesi sayesinde Cumhuriyetimizin ikinci asrı birçok alanda Türkiye Yüzyılı olacaktır. O gece sabahı beklemeden, bir saniye bile düşünmeden, gözlerini bir an kırpmadan, hainlerin planlarını bozmak için tankların önüne yatan yiğitlerimizi, şehitlerimizi ve gazilerimizi unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız.

Devletimiz tarafından ihanet şebekesi FETÖ hain terör örgütüne yönelik operasyonlar ve çalışmalar ara vermeksizin devam ediyor.  FETÖ’cü hainler nerede gizlenirlerse gizlensinler, kimlerden medet umarlarsa umsunlar son FETÖ’cüye kadar bu mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

Milletimizin kanını döken, ülkemiz üzerine sinsi planlar yapan hiçbir habis oluşumun ve terör örgütünün dünyanın neresinde olursa olsun varlığına asla izin vermeyeceğiz. Allah bu kutlu mücadelede Devletimizin ve güvenlik güçlerimizin yâr ve yardımcısı olsun. Bu duygu ve düşüncelerle 15 Temmuz hain darbe girişiminin 7. yıl dönümünde,  “"Ey şehîd oğlu şehîd, isteme benden makber, Sana âgûşunu açmış duruyor Peygamber." İfadelerini yüreğinde hissederek,elde bayrak, dillerde tekbir, kalplerde sonsuz iman ile şehit olan kardeşlerimizi bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Ailelerine sabr-ı cemiller niyaz ediyorum. Gazilik payesi ile şereflenen kardeşlerimize bir kez daha  hayırlı ömürler, sağlık ve mutluluklar diliyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi ve kardeşliğimizi dâim kılsın ve her bir karışı şehit kanlarıyla sulanmış bu güzel ülkemizi muhafaza eylesin” ifadelerine yer verdi.