Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen panele; İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt, KMÜ Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, şube müdürleri, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi Edebiyat Öğretmeni ve Anadolu Mektebi Okul Koordinatörü Yakup Özkaraalp’in sunuculuğu ve Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencisi Türkan Yardımcı’nın panel başkanlığında yapılan panelde, Mustafa Kutlu’nun eserleri üzerinden öğrencilerin hazırladığı tebliğ metinleri dinleyicilerle paylaşıldı.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesinin tanıtım filminin ardından selamlama konuşması ile başlayan panelde İl Milli Eğitim Müdür V. Abdurrahman Kurt bir selamlama konuşması yaparak Anadolu Mektebi Yazar Okumaları projesinin öğrencilerde oluşan karşılığı bakımında çok kıymetli bir proje olduğunu, bu sebeple proje kapsamında hayat bulan her bir panelde yer almaktan, bu çalışmanın her bir safhasında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirtti. 2012 yılında, Prof. Dr. Sami Güçlü’nün öncülüğünde başlayan projenin bugün geldiği aşama bakımından mutluluk verici olduğunu söyleyen Abdurrahman Kurt, “Modern çağın tüm kültürleri ve değerleri törpüleyen etkisine karşı değerlerimizi muhafaza ederek daha emin adımlarla geleceğe yol alabilmek ancak okumakla mümkün olacak. Bu sebeple projeyi başlatan ve projenin bu günlere gelmesinde çok büyük emekleri bulunan Sami Güçlü Bey’e ve ekibine, bugün bu çalışmanın ortaya konmasını sağlayan koordinatörlerimize ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmanın ardından başlayan "Hikâyemizin Yarım Asırlık Yerli Sesi: Mustafa Kutlu" panelinde;15 Temmuz Şehit Muhammed Yalçın Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Rümeysa Uçar “Mustafa Kutlu'nun Kitaplarından Kulaklara Küpe Cümleler”, TOBB Fen Lisesi öğrencisi Ayşe Rana Dökmen “Mustafa Kutlu'da Huzur”, Karaman Anadolu Lisesi öğrencisi Yaren Çelik “Mustafa Kutlu'nun Anadolu Tasvirleri” ve İrfan Ataseven Anadolu Lisesi öğrencisi A. Ece Açıkel “Mustafa Kutlu’nun Sahne Arkası” konularında sunumlarını gerçekleştirdiler.

Program sonunda panel değerlendirmesini yapan Prof. Dr. İdris Nebi Uysal, Mustafa Kutlu ve eserlerine dair bilgilendirmelerde bulunarak Mustafa Kutlu’nun çok yönlü, zengin bir kişiliğinin olduğuna dikkat çekti. Anadolu Mektebi’nin çalışmalarıyla bir hikâye yazdığını vurgulayan İdris Nebi Uysal, “Öğrencilerimizin panel metinlerinde de gördük ki Mustafa Kutlu resimden, günlük hayatta gördüklerinden beslenir. Öğrencilerimizin çıkarımları hayata bakış açılarının değiştiğinin göstergesi. Mutluluğun, bir başkasının mutluluğunun etkisi, huzur, Anadolu, Anadolu insanımızın yaşantısı, öğrencilerimizin eserlerde dikkatini çeken öncelikli unsurlar olmuş. Anadolu Mektebi’nin programlarına katılmaktan memnuniyet duyuyor ve çok istifa ediyorum. Emeği geçen öğrencilerimizi tebrik ediyorum.” şeklinde ifade etti.

Daha sonra panele katılan öğrencilere hediyeleri verilerek günün anısına çekilen fotoğraflarla program sona erdi.