Karaman Bölge Finaline Ev Sahipliği Yaptı Foto Galeri: Karaman Bölge Finaline Ev Sahipliği Yaptı

Karaman’da Din Öğretmeni Genel Müdürlüğünün organizasyonu ve Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesinin koordinatörlüğünde, Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışmasının 6. Bölge Finali gerçekleştirildi.

Piri Reis Kültür Merkezinde düzenlenen bölge finali yarışmasına, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Gavgalı, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, daire müdürleri ve 10 farklı bölgeden finale katılmaya hak kazanan öğrenciler katıldı.

Bölge finalinin programının açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdür Mehmet Çalışkan, “Bakanlığımız Din Öğretimi Genel Müdürlüğünün planlaması doğrultusunda, her biri şehrinin kuran muhafızı olarak bölge finaline katılan öğrencilerimizi, bugünkü sonuç ne olursa olsun, şimdiden tebrik ediyorum. Sizler, Kuran-ı Kerim’in ifadesiyle, Allah’ın Hz. Âdem'e bütün isimleri öğretmesinin ardından başlayan eğitim öğretim yolculuğunun birer temsilcilerisiniz. Yine sizler, “Kuran’ı Biz indirdik, onun koruyucusu elbette Biziz.” ayetine hizmet ederek, kuranın muhafızlığına talip olan kişilersiniz. Bu sebeple en büyük başarı sizin ve en büyük tebriği öncelikle sizler ve sizleri yetiştiren aileleriniz ve muhterem hocalarınıza sunmak istiyorum. Sizler bu kimliğinizle, hayatınızın sonuna kadar gururla, şerefle imam hatip künyesini üzerinizde taşıyacaksınız. Fakat bu payenin sizlere yüklediği toplumun önderleri olma sorumluluğunu asla unutmayınız. Bu hafta itibariyle doğum ve ölüm yıldönümü etkinliklerle anılacak olan şairlerin sultanı, merhum Necip Fazıl Kısakürek’in sözleriyle “Zaman bendedir ve mekân bana emanettir” şuuru ile köklerimizden geleceğe uzanacak, sadre şifa verecek değerlerimizi kişiliğe dönüştüreceksiniz. Değerlerimizi yaşayacak ve yaşatacak gönül erleri sizler olacaksınız inşallah. Mevlâna hazretlerinin bir döneminin geçtiği, Yunus Emre’nin ayak bastığı, yaşadığı Karaman’da yüzyıllardır bu isimler hala unutulmadı ve öğretileriyle bu kişiler hala yaşıyorsa, bunun sebebi, hadimi oldukları dinin sonsuz bereketindendir. Bu sebeple gençler, imam hatipte okumanın fikir ve gönül dünyanıza neler kattığını çok iyi anlamalısınız. Bir taraftan bilimde, sanatta, teknolojide büyük atılımlar için hedefler belirleyecek, bir taraftan da insanlığın vicdanına yönelik dini ilimlerinizi olgunlaştıracaksınız. Bu ülkenin olduğu kadar tüm dünyanın hafız mühendislere, hafız siyasetçilere, hafız doktorlara ve iş adamlarına inanın çok ihtiyacı var. Sözlerime son olarak, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İnmemiştir hele Kur'an, bunu hakkıyla bilin Ne mezarlıkta okumak ne de fal bakmak için… dizeleriyle son veriyor, programın hayırlara vesile olmasını canı gönülden diliyorum” dedi.

Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ise, “Kur’an-ı Kerim’i ezberlemenin ve ilim rütbesinin en yüce rütbe olduğu bilinciyle derece elde etsin veya etmesin, yarışmaya katılan her bir kardeşimizi yürekten tebrik ediyorum. Yeryüzünü bir kandil misali aydınlatan Kur’an-ı Kerim, insanların kalbini, dünyasını ve ahiretini imar etmektedir. Kur’ân- Kerim, insanı en doğru yola ulaştırmakta, insana istikamet vermekte, hakkı ve hakikati telkin etmektedir. Kur’ân-ı Kerim, edebi, ilmi, irfanı, hikmeti, sevgiyi, saygıyı, merhameti, ahde vefayı ve bütün erdemleri öğretmektedir. Kur’ân-ı Kerim, iyi bir kul olmayı, iyi bir insan olmayı, eşrefi mahlûkat olan insanı en değerli yapan bütün hasletleri öğreten, bizleri Allah’a yönelten yüce bir kitaptır. Kıymetli Hafız Kardeşlerim, Sizler, kelamların en güzeli Kur’ân-ı Kerim’i ezberleyip, kalplerinize nakşederek bu dünyada sahip olunabilecek en ulvî unvanlardan biri olan “Hafızlık” unvanına sahipsiniz. Cenab-ı Hak “Kur’an’ı biz indirdik, Onu biz muhafaza edeceğiz.” buyurmaktadır. Rabbimiz, siz hafızlarımız aracılığıyla Kur’an-ı Kerim’i koruyor, muhafaza ediyor. Sizler, Kur’an-ı Kerim’in muhafaza edilmesine vesile olduğunuz gibi yaşantınızla, ahlakınızla, erdemli duruşunuzla aynı zamanda millî ve manevi değerlerimizi de muhafaza ediyorsunuz. Sizler geçmişimizin mirası, ânımızın ve istikbalimizin muhafızlarısınız. Öğrendiklerimizi idrak edip, Kur’ân-ı Kerim’i lafzı ve manası ile bir bütün olarak hayatımıza geçirmek mecburiyetindeyiz. Mukaddes kitabımızı güzel bir kıraatle okurken manası üzerine tefekkür etmeli, ömrümüzü Kur’an ile süslemeliyiz. Son dönem büyük müfessirlerinden Elmalılı Hamdi Yazır’ın meşhur duasında ifade ettiği gibi Kur’ân-ı Kerim’i kendimize minhâc, zikrini kalbimize miraç etmeliyiz. Sizler nasıl ki aldığınız eğitimlerle hafız olduysanız, inşallah kendiniz gibi öğrenciler yetiştirecek, hafızlar silsilesine katkıda bulunacaksınız. Şunu unutmayalım ki, nerede bir Kur’an tilaveti, nerede bir hafızımızın davudî sesini duyarsak orada rahmet vardır, bereket vardır, huzur vardır, sekinet vardır. Rabbim bağımsızlığımızın sembolü minarelerimizden ezan seslerini, birlik ve beraberliğimizin sembolü camiilerimizin kubbelerinden de Kur’ân tilavetlerini kıyamete kadar eksik etmesin.

Bu duygu ve düşüncelerle; Peygamber Efendimiz’in (sav) hadis-i şerifinde ifade ettiği gibi “Kur'an'ı Kerîm'i okuyan ve hükümleriyle amel eden evladın, anne ve babasına kıyamet günü bir taç giydirilir ki bu tacın ışığı güneş ışığından daha güzeldir.” müjdesine mazhar olan, hafızlarımızın kıymetli anne-babalarını tebrik ediyorum. Yarışmanın düzenlenmesinde Milli Eğitim Bakanlığımıza, Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüze ve İl Müdürlüklerimize teşekkür ediyorum. Bilhassa hafızlarımızı yetiştiren kıymetli hocalarımıza şükranlarımızı iletiyorum, öğrenci kardeşlerimize Rabbim’den muvaffakiyetler diliyorum. Ebediyete irtihal eden hocalarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum.  Rabbim hepimizi, rehberimiz Kur’an-ı Kerîm’i bir ömür hayatına geçiren, yaşamını Kur’ân-ı Kerim ile güzelleştiren kullarından eylesin. Allah bizleri Kur'an-ı Kerim'in pak yolundan ayırmasın.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından yarışmaya geçildi.

Karaman’da düzenlenen 6. Bölge finalinde dereceye giren öğrenciler, ilerleyen tarihte farklı bir ilde düzenlenecek olan Türkiye finallerinde yarışmaya hak kazanacak.