Gündem yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Karaman eğitim camiası promosyon çıkmazı yaşıyor. Enflasyonda öngörülmeyen artışlar nedeniyle öğretmeninden memuruna yardımcı hizmetlerinden şefine kadar eğitim camiasının her kesimi banka promosyonu konusunda mağdur edilmiş durumda.

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü 2021 yılı Mart ayında Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi ile 4810 TL’ye promosyon anlaşması yapmıştı. Enflasyonda öngörülmeyen artışların sonrasında yaşanan mağduriyetin giderilmesi için ilgili banka ile görüşmeler yapılmış fakat bir çözüm yolu bulunmamıştır.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında en düşük memur maaşının 22 bin TL sözünün verildiği ve ek ders ile sosyal haklardaki artışlar karşısında promosyon ödemesinin çok komik kaldığı görülmektedir.

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğünden bir temsilci ayrıca Karaman eğitim camiasında faaliyet gösteren Eğitimciler Birliği Sendikası, Türkiye Eğitim Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Sendikası, Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası ve Hürriyetçi Eğitim Sendikası Yöneticileri, Ombudsmanlık tarafından verilen görüşe istinaden ortak komisyon kurarak söz konusu banka ile gerekli görüşmeler yapılmış ve kalan 21 ay için güncelleme talebinde bulunulmuştur.

Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi’nin uzlaşmadan uzak tavrı nedeniyle eğitim camiası çalışanları mağdur edilmektedir. Banka bu tavrını sürdürmede ısrarlı ısrarcı olur ve süreci tıkar ise eğitim sendikaları eyleme gitmekte kararlı.

Karaman eğitim çalışanları sendikaların aldığı ortak karar neticesinde ilgili bankanın kredi kartını, otomatik ödeme talimatlarını şubeye giderek iptal ederek maaş hesabı dışındaki yatırım hesapları kapatacaktır.  Her ayın 15’inde adı geçen bankanın aracılığıyla yatan maaş ve ek derslerin aynı gün başka bankalara aktarma gibi yöntemler uygulanacaktır.

Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi adına Türkiye Halk Bankası Karaman Şubesi’nin tüm bu gelişmeler ışığında çözümsüzlük yol açan bu tutumundan vazgeçip kalan aylar için gerekli güncellemenin yapacağını ve iki tarafından mutlu ve kazançlı olacağı bir sonucun çıkacağını düşünülmektedir.”