Sadece büyük üniversite hastanelerinde yapılabilen bu ameliyatlar artık Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de yapılmaya başlandı. Genel Cerrahi uzmanları Dr. Öğretim üyesi Şükrü Salih Toprak ve Dr. Öğretim üyesi Ceyhun Pekin tarafından gerçekleştirilen iki ayrı operasyonla iki hasta sağlığına kavuştu.

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Halil İbrahim Taşçı yaptığı açıklamada, “Hastanemizde genel cerrahinin en büyük ameliyatları olarak kabul edilen pankreas kanserine bağlı whipple operasyonu gerçekleştirilmiştir. Sadece büyük üniversite hastanelerinde yapılabilen bu ameliyatlar Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Salih Toprak ve Dr. Öğr. Üyesi Ceyhun Pekin tarafından gerçekleştirilmiştir. Ameliyat yapılan iki hastamız da şifa ile taburcu edilmişlerdir. Karamanlı hemşerilerimizin sağlık sorunlarını başka illere gitmelerine gerek kalmadan çözme gayreti içinde olan başta sayın rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Gavgalı ve Dekanımız Prof. Dr. Dursun Odabaş olmak üzere hastane yönetim anlayışımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Hastanemiz Eğitim Araştırma Hastanesi olduktan sonra özellikle son iki yıldır Karaman’da daha önce hiç yapılmamış genel cerrahi ameliyatları yapılabilir hale gelmiştir. Bu alanda Karamanlı hemşerilerimizin yanında başka şehirlerden hastalarımız gelmekte ve hastanemiz sağlık turizmine de katkı sağlamaktadır. Son iki yılda Karaman’a birçok ilden 600’den fazla hasta tedavi olmak için gelmiştir. Bu hastalar Karaman Eğitim Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniğimizde teşhis ve tedavi edilmişlerdir.  Dr. Öğr. Üyesi Şükrü Salih Toprak tarafından obezite ve metabolik cerrahide yapılan ameliyatlarımız 140 hasta sayısını geçmiştir. Endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları bölümümüz, diyet polikliniklerimiz genel cerrahi ile koordineli çalışarak bu başarının mimarları olmuşlardır. Laparoskopik(kapalı) Reflü cerrahisi, kolon kanserleri, mide kanserleri, yemek borusu kanserleri başarılı bir şekilde hastanemiz genel cerrahi kliniğinde ameliyat edilmektedir. Hastanemizde fıtık ameliyatları dahi laparoskopik (kapalı) yöntemle tedavi edilmektedir. Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği olarak hastalarımıza şifa, halkımıza sağlık ve huzur dolu günler diliyoruz” dedi.

WHİPPLE HASTALIĞI NEDİR?

Whipple hastalığı, bir çeşit malabsorbsiyon sendromudur. Karın ağrısı, eklem ağrısı, ishal, kilo kaybı, ateş, deride pigmentasyon artışı gibi semptom ve bulgular mevcuttur. Tanı genelde endoskopi bulgularına göre konur. Tedavide; penisilin, streptomisin, trimetoprim-sulfometoksazol gibi antibiyotikler kullanılır.