Daha önce hastanede göğüs cerrahisi işlemleri yapılamadığı için dış merkezlere sevk edilen göğüs travmalı hastaların tedavilerinin Karaman’da tamamlanmasının yanı sıra akciğer hastalıklarına yönelik kapalı ve açık cerrahi operasyonlar da yapılmaya başlanması hastalar için yeni bir umut ışığı olurken, hastanenin  de tıp alanında attığı büyük adımları da gözler önüne seriyor.

Hastanede ilk kez gerçekleştirilen ve iki ayrı hastada uygulanan ameliyatlarla ilgili bilgi veren Göğüs Cerrahi Uzmanları Prof. Dr. Burhan Apilioğulları ve Op. Dr. Can Kutlay yoğun balgam ve akciğer enfeksiyonu nedeniyle sık hastaneye yatış öyküsü olan ilk hastanın sol akciğerinde ‘bronşektazi’ hastalığı tespit edildiğini verilen tedavi sonrası hastanın sol akciğerinin hastalıklı alt yarısı çıkartıldığını, akciğer kanseri olan diğer hastanın ise operasyonla sağ akciğerin alt yarısının çıkarıldığını ifade ederek Karaman’da ilk defa onkolojik akciğer cerrahisi yapılmasının yanı sıra ilk defa operasyon anında cerrahi sınırlarda tümör olup olmadığının incelendiği patoloji tekniğinin de kullanıldığını belirttiler. Hastaların  ise yoğun bakım takiplerinin ardından serviste tedavilerinin  tamamlanarak şifa halinde taburcu edildiği bildirildi.


Karaman Eğitim ve Araştırma  Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Halil İbrahim Taşcı, bu başarılı operasyonların ardında tecrübeli ve donanımlı Göğüs Cerrahi ekibinin bulunduğunu ifade ederek ameliyatı gerçekleştiren doktorlara ve ameliyatlarda emeği geçenlere özverili çalışmaları dolayısıyla teşekkür etti.