Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İlkler Devam Ediyor Foto Galeri: Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde İlkler Devam Ediyor

İlimizde sağlıkta gelişim adına ilklere imza atan Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ercan Erdoğan’ın organizasyon ve yönetiminde İstanbul Aydın Üniversitesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Uçar ve ekibi ile iş birliği halinde gerçekleştirilen beş ayrı Kronik Total Okluzyon ameliyatında beş ayrı hastaya adeta şifa dağıtıldı. 

Konuyla ilgili olarak Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yapan Prof. Dr. Ercan Erdoğan yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Kalbi besleyen damarlara koroner arterler denir. Bu damarların ani tıkanması sonucunda kalp krizi gelişmektedir. Koroner arterlerin en az 3 ayın üzerindeki tam tıkanık durumuna kronik total okluzyon denmektedir. Uzun işlem ve radyasyon süresi, yüksek maliyeti, işlemin teknik zorlukları, komplikasyon ve restenoz oranlarının fazla oluşu düşünüldüğünde kronik total okluzyonlar girişimsel kardiyologlar için kompleks işlemlerin başında gelmektedir. Koroner anjiyografide önemli koroner arter hastalığı tespit edilen hastaların yaklaşık %30-50’sinde en az bir kronik total okluzyon görülmektedir.  Koroner damar açılma işlemlerinin %10 -20’sini kronik total okluzyonlar oluşturmaktadır. Bu çok kireçli, sert, taşlaşmış, ciddi damar sertliği plaklarına sahip damarlar özel aygıtlarla (sert teller, balonlar ve stentler) hasta uyutulmadan, kasıktan bir iğne ile girilerek ve kalbe ulaşılarak açılmaktadır. Dünya genelinde işlemin başarı oranı %70 civarında seyretmektedir. Günümüzde teknik ilerlemeler, geliştirilen yeni malzemeler ve artan operatör tecrübeleri sayesinde kronik total okluzyonlarda başarı oranları daha da yükselmiştir.” 

Karaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Halil İbrahim Taşcı ise yapmış olduğu açıklamada, “Başarılı bir şekilde gerçekleştirilen bu beş operasyonda görev alan uzmanları ve ekibini tebrik ediyor, hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Hastaların yoğun bakımında takip sürecinin başarıyla sürmekte olup bu yöntemle uygun olan vakaların ameliyatlarının hastanemizde gerçekleştirilmesine devam edilecektir. Bundan sonra bu ameliyatların Karaman ilinde başarılı bir şekilde gerçekleşmesinden dolayı, hastaların il dışına gitmelerine gerek kalmayacaktır” şeklinde konuştu.