Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nin bir Projesi Daha Hibe Aldı Foto Galeri: Karaman Gençlik Kulübü Derneği’nin bir Projesi Daha Hibe Aldı

Türkiye’den Karaman Gençlik Kulübü Derneği, Litvanya’da faaliyet gösteren çocuk ve gençlik kurumu Labdaros ir paramos fondas "G vaikų pasaulis”, İtalya’dan Oriel Derneği, Hırvatistan’dan Ocean Znanja u Republici Hrvatskoj Kurumu, Kıbrıs’tan ConnectingDOTS kurumu işbirliğinde hazırlanan “Power of Volunteering” (Gönüllülüğün Gücü) isimli projenin hedefleri arasında; gençleri motive ederek gönüllülük çalışmalarına katılmaya teşvik etmek, gönüllülüğün faydaları, fırsatları hakkında detaylı bilgi sağlamak, gençlere gelişim olanaklarının ve gönüllü faaliyetleri anlamanın önemini kavramayı sağlamaktır.

Proje toplamda 12 ay sürecek ve Litvanya, Kıbrıs, İtalya, Hırvatistan ve Türkiye, Karaman’da uluslararası toplantılar ve gençlik faaliyetleri faaliyetleri gerçekleştirilecektir. Proje faaliyetlerinin bütün giderleri proje bütçesinden karşılanacaktır.

KARAMAN GENÇLİK KULÜBÜ DERNEĞİ LİTVANYA’DA

Projenin ilk hareketliliği ortak ülkelerden 5er gencin ve Karaman’dan da 5 gencin katılımıyla 27 Mayıs-1 Haziran 2024 tarihleri arasında Litvanya, Mazeikiai ilinde gerçekleştiriliyor.

Proje nin ilk günü gerçekleştirilen faaliyetler arasında tanışma oyunları, takım çalışmaları ve spor etkinlikleri yer aldı. Doğanın içinde bulunma ve çeşitli spor aktiviteleri yapma imkanı, katılımcılara ferah bir ortam sunarken, ülkelerin kültürlerini ve mutfaklarını tanıma fırsatı da sağlandı. Ayrıca, akşam yemeğinde mangal keyfi yapılarak katılımcılar arasındaki iletişim ve dostluklar pekiştirildi. Projenin diğer günlerinde katılımcılar proje faaliyetlerine daha etkin bir şekilde katılarak kendi ülkelerindeki gönüllülük programları hakkında bilgi verdiler. Gönüllülüğün önemi, gönüllü çalışmaların faydaları, gönüllülük alanları gibi konularda çeşitli atölye çalışmaları ve takım faaliyetleri gerçekleştirildi. Gönüllülük kavramının ne anlama geldiği ve devletlerin bu konu hakkında aldıkları aksiyonlar ele alındı. Kültür gecesi ile farklı kültürleri tanıma ve anlama imkanı sağladı. Projede Türkiye tanıtım gününde Karaman ili, kültürü, değerleri, yiyecek ve içecekleri tanıtıldı.

Proje beşinci günüyle devam ederken Karaman’dan katılan Bahar Aslan duygularını şu şekilde dile getirmiştir. “Ben Karamanoğlu Mehmet Bey üniversitesinden Bahar Arslan, ailemle birlikte Karaman’da yaşıyorum. Karaman Gençlik Kulübü Derneği gönüllüsü olarak “Gönüllülüğün Gücü” isimli projemizin ilk hareketliliği olan Litvanya’dayım. Burada yeni insanlarla tanıştım ve çok keyifli vakitler geçiriyoruz. Beraber voleybol basketbol oynadık ve ilk defa gölette yüzdüm. Farklı kültürlerden insanlarla tanıştım ve hiçbir sınır olmadan bir dünya insanı olmayı öğrendim ve bu sayede İngilizcemi biraz daha geliştirdim.Bana bu fırsatı tanıyan Karaman Gençlik Kulübü Derneğine sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.”