Karaman’da hayata geçirdiği projelerle gençlerin geleceğine yön veren Karaman Gençlik Merkezi yeni projesi “Köy Okullarında Kodlama Bilmeyen Kalmasın” ile gençlerin hayallerine ışık tutmaya devam ediyor.

Proje kapsamında 200 gönüllü gencin yer aldığı ilk dönem eğitimlerinde Akçaşehir Ortaokulunda 2 şube, Lale Ortaokulu, Bozkandak Ortaokulu ve Bucakkışla Ortaokulu’ndaki tüm şubelerde eğitimine devam eden öğrencilere eğitsel robotlar aracılığı ile kodlama eğitimleri tamamlandı.

Proje sonunda ise toplam 1000 öğrenciyi kodlama eğitimi ile tanıştırılması hedefleniyor.

Kodlama eğitimlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklerinde yapıldığı ziyaretlerde “Köy okullarımız kuş evleriyle renkleniyor” sloganı ile kuş evleri boyama atölyeleri düzenlendi. Öğrencilerin yoğun katılım sağladığı etkinliklerde ayrıca “Yeşil Beceriler” doğa yürüyüşü ve çevre temizliği yapılarak, sağlıklı bir toplum ve temiz bir çevre bilinci oluşturmak için farkındalık çalışmaları yapıldı.

Projenin ikinci eğitim dönemi ile tekrar başlayacağını belirten Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek, “Günümüz bilgi toplumlarında yaratıcılık, problem çözme, liderlik, ekip çalışması, kod okuryazarlığı, gönüllülük gibi becerilere sahip bireylere ihtiyaç duyulmakta ve bu becerilerin kazandırılmasında gençlik merkezleri önemli rol oynamaktadır. Karaman Gençlik Merkezi olarak liderlerimiz ile birlikte bu ihtiyaç doğrultusunda öğrenme deneyimini sınıf dışına taşıyacak, fırsat eşitliğine dayalı bir proje geliştirdik. Proje, köy okullarındaki ortaokul öğrencilerinin kısa süreli atölye çalışmaları ile kod okuryazarlık farkındalıklarını arttırarak programlamayla ilgili tasarlama, geliştirme, hata ayıklama süreciyle tanıştırmak ve gelecekteki kariyer seçimlerine fayda sağlanmasını amaçlandı. Proje kapsamında inşallah köy okullarındaki tüm ortaokul öğrencilerine ulaşılarak kodlamayı tüm öğrencilerimize öğreteceğiz.”