Karaman Güzel Sanatlar Lisesi, Eserleriyle Tarihi Yeniden Canlandırdı Foto Galeri: Karaman Güzel Sanatlar Lisesi, Eserleriyle Tarihi Yeniden Canlandırdı

Karaman Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş ve Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, basın mensupları, eğitim yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler ile davetlilerin katıldığı sergi, Piri Reis Kültür Merkezi’nde açıldı.

Öğrenci ve öğretmenlerin deprem bölgesine ait türküleri seslendirmesinin ardından açılışı yapılan sergide, 6 Şubatta meydana gelen depremden etkilenen 11 şehirdeki 21 tarihi yapı resmedildi.

Serginin deprem sonrası bölgeyi ziyaretinin ardından izlenimleri sonrasında planlandığını ifade eden Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Serkan Demirtaş, sergi ile öğrencilerin afet bölgesindeki tarihi eserlerle ilgili derinlemesine araştırmalarının ardından yağlı boya tekniği ile tarihi yapıların tuvale aktarıldığını söyledi.

Sergide yer alan eserlerle ile ilgili bilgiler veren Müdür Yardımcısı ve Görsel Sanatlar Öğretmeni Semiha Altunsoy, resimlerin Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Bölümü 12. sınıf öğrencileri tarafından yapıldığını belirterek “6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler hepimizi derinden üzmüştü. Yaşanan felaketin ardından bütün ülke birlik olduk, yaralarımızı sardık ve sarıyoruz. Bizler de Karaman Güzel Sanatlar Lisesi olarak resimlerimizle bölgenin doğal ve tarihi güzelliklerini ölümsüzleştirerek anlatmaya çalıştık. Tarihi ve kültürel mirasımız olan mekânları, ören yerlerini ve hatta doğa güzellikleri; yıkılmış, hasar görmüş bazı mekânları fırçamızdan çıkan renklerle, gelecek nesillere aktarmak ve ölümsüzleştirmek, bir nebze olsun farkındalık oluşturup yaraları sarmak adına büyük boyutta tuvallere kendi kompozisyon düzenlemelerimizle resmettik. Bu bağlamda bir arşiv oluşturduğumuzu düşünüyoruz. Tüm Karaman sakinlerini, sanatsever halkımızı bu anlamlı sergimizi görmeye davet ediyoruz.” dedi.

Açılışa katılan davetlilerin eser sahibi öğrencilerden detaylı bilgi aldığı ve ziyaretçilerin büyük beğenisini kazanan sergi, bugün 16.30’a kadar ziyarete açık olacak.