Türkiye geneli mart ayı yağışı normalinin üzerinde, geçen yıl mart ayı yağışının altında gerçekleşti. 2024 yılı Mart ayı yağışı 69.5 mm, mart ayı normali (1991-2020) 61.2 mm, 2023 yılı Mart ayı yağışı 95.5 mm’dir.

Türkiye geneli mart ayı yağışları normaline göre %14 artma, geçen yıl mart ayı yağışlarına göre %27 azalma göstermiştir. Yağışlar özellikle Doğu Anadolu’nun doğusu ve güneyi ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda yüksek seviyede gerçekleşmiş, Hakkari, Şırnak, Siirt ve Van çevrelerinde ise normallerinin iki katını aşmıştır.

Antalya’nın batısı, Konya’nın güneyi, Isparta, Bilecik çevrelerinde ise yer yer %40’ı aşan azalmalar kaydedilmiştir. Bölge genelinde, İç Anadolu Bölgesi normali civarında, Marmara, Ege ve Akdeniz bölgeleri normalinin altında yağış almıştır. En fazla artış gösteren bölge %54 ile Doğu Anadolu Bölgesi olurken, Akdeniz Bölgesi’nde ise son 11 yılın en düşük mart ayı yağışı gerçekleşmiştir.

İl geneli yağışlarda en fazla yağış 207.9 mm ile Şırnak, en az yağış 29.0 mm ile Kırıkkale’de kaydedilirken, Van ili mart ayı yağışları son 21 yılın en yüksek seviyesinde, Antalya, Karaman ve Mersin illeri mart yağışları son 11 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmiştir.