Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) normalin yüzdesi metoduna göre oluşturduğu, 2024 Şubat ayı meteorolojik kuraklık durumu haritası da Türkiye'deki kuraklık boyutunu gözler önüne serdi.
Karaman ise şiddetli kuraklık (Acil Durum) renginde yer aldı.

Haritanın büyük bölümü şiddetli kurak alanlardan oluşuyor
Oluşturulan haritaya bakıldığında izlemeye başlanması gereken hafif kurak alanların en düşük seviyede kaldığı, orta şiddette hafif kurak alanların bunu izlediği, orta şiddette kurak alanların üçüncü sırada olduğu ve şiddetli kurak alanların boyutunun arttığı gözler önüne seriliyor. Şiddetli kurak alanlar da "acil durum" olarak nitelendiriliyor.
KURALIĞIN ETKİSİ
Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuraklığı "Yağışların, kaydedilen normal seviyelerinin önemli ölçüde altına düşmesi sonucu, arazi ve su kaynaklarının olumsuz etkilenmesine ve hidrolojik dengenin bozulmasına sebep olan doğal olay." olarak tanımlıyor.
Üç ayda kuraklık hızla arttı
Kuraklığı izlendiği haritalar incelendiğinde 12, 9 ve 6 aylık haritalarda kuraklığın yavaş yavaş arttığı ancak şubat ayında olduğu kadar önemli bir kuraklığın yaşanmadığı göze çarpıyor. Burada da üç aylık kuraklık haritası görülüyor.

DERELERDE KURUMAYA BAŞLADI

Karaman, Türkiye’nin en çok su tasarrufu yapan 3 ilden birisi olmasına rağmen kuraklıkla mücadelede zorluk yaşıyor. Barajlardaki su seviyesinin düşmesiyle birlikte kentte bulunan derelerde kuramaya başladı.

Karaman merkeze bağlı Yeşildere köyünde bulunan bir dere de kuraklıktan nasibini aldı. Bir vatandaş tarafından fotoğraflanan dere tamamen kurumuş durumda. Fotoğraflarda derenin içerisinde ufak ufak su birikintileri kaldığı ve balıklar için de yaşam alanlarının tükendiği gözlemlendi.