27 Aralık Çarşamba günü saat 14.00 ile 17.30 saatleri arasında Karaman Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Konferans Salonunda düzenlenecek olan Karbon Zirvesinde; küresel ısınma ve ayak izi, sınırda karbon düzenlemesi ve emisyon ticareti sistemi, karbon ayak izi hesaplama, raporlama ve azaltma faaliyetleri hakkında bilgiler verilecek.

Zirve, dünya genelindeki iklim değişikliği hedeflerine ulaşmak için ülkemizde karbon salınımının azaltılmasını teşvik etmeyi, bu konuda bilgilendirici sunumlar düzenlemeyi ve sürdürülebilir bir gelecek için iş birliğini artırmayı amaçlıyor.

TBMM tarafından onaylanan Paris (Iklim) Anlaşması kapsamında, karbon ayak izi; yasal yükümlülükler ve çevresel sürdürülebilirlik açısından büyük önem taşır. Karbon ayak izi, bir işletmenin faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarının ölçülmesi ve değerlendirilmesini sağlar. İşletme, karbon ayak izini azaltarak çevresel etkisini minimize edebilir ve enerji verimliliğini artırabilir. Karbon ayak izini azaltma çabalan, firmanın itibarını ve marka değerini güçlendirir. Karbon ayak izı raporlaması, yatırımcılar, tedarikçiler ve muşteriler tarafından giderek daha fazla talep görmekte ve şeffaflık sağlamaktadır. Ayrıca bu konuda ulusal ve uluslararası düzeyde hassasiyetlere bağlı olarak geliştirilen mevzuata uyumun sağlanmasında katkı sağlar.