Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliği ile 81 ilden 667 projenin katılımıyla 26-29 Aralık 2022 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen “Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması”nda Karaman TOBB Fen Lisesi öğrencileri “Çevre ve İklim Değişikliği” kategorisinde Türkiye 2.’si oldu.

Lise Öğrencileri Ulusal Öğrenci Kongresi ve Poster Sunumu Yarışması Ödül Töreni'nde okullar çevre ve iklim değişikliği ile matematik alanlarında birincilik, ikincilik ve üçüncülük ödüllerinin sahibi belli oldu. 337 okuldan 1.213 öğrencinin 489'u çevre ve iklim değişikliği, 177'si matematik alanında olmak üzere toplam 666 proje ile başvurduğu yarışmada ön değerlendirme TÜBİTAK seçici kurulunca yapılarak poster sergisine 98 proje davet edildi. Davet alan, çevre ve iklim değişikliği alanından ve matematik alanından 15’er projenin değerlendirilmesi yapılarak öğrencilere ödülleri törenle verildi.

Proje danışmanlığını Karaman TOBB Fen Lisesi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Nazmiye Erginbaş’ın yaptığı, Karaman TOBB Fen Lisesi öğrencileri Yakup Altuntaş, Özgür Yıldırım ve Hasan Berk Özyürek’ten oluşan proje ekibi ikincilik ödüllerini Millî Eğitim Bakanı Sayın Mahmut Özer’den aldı.

 “Yeşil Havalimanı” kapsamında yürütülen çalışmalara katkı sağlayacak TOBB Fen Lisesinin ödüllü projesi, görüntü işleme yöntemleri ile otonom olarak geliştirilen hava limanlarında uçakların yerdeki hareketlerinden ötürü oluşan %40’lık karbon salınımını azaltmayı amaçlıyor. Proje ile üretilen prototipin; çevre dostu otonom pushback aracı olma özelliği ile literatürde benzerinin bulunmamasından ötürü faydalı model başvurusu yapılarak bu alana öncülük etmesi bekleniyor.