Elma bahçeleri ve bitkisel ürün desenleriyle birlikte yaklaşık 1 milyon dekar alan üzerinde sulu tarımın yapıldığı Karaman farklı bir konumda yer alıyor.

Konya Ovasında yağışların son dönemlerde azalmasıyla birlikte suyun çok kıymetli olduğu şu dönemde Türkiye genelinde vahşi sulama yapılırken Karaman’daki arazilerin yaklaşık yüzde 99’da modern sulama yapılıyor.

Üreticilerin arazilerinde modern sulamayı tercih etmesiyle birlikte Karaman, Türkiye genelinde suyu en tasarruflu kullanan 3 ilden birisi oldu.

A W190124 05

TASARRUFLU MODERN SULAMA SİSTEMLERİ NELERDİR?

Tasarruflu modern sulama dört farklı tekniği bünyesinde barındırıyor. Toprak yapısı ve maliyet rakamlarına uygun şekilde seçebileceğiniz modern sulama teknikleri, maksimum verimi zaman ve emekten tasarruf ile birlikte sunuyor. Basınçlı sulama yöntemleri olarak da adlandırılan modern sistem, bitkinin ihtiyacı olan suyu kök bölgesine sızdırma veya arazi yüzeyine suyun bırakılmasıyla gerçekleştiriyor. Bu iki teknik, kökün ihtiyacı olan su miktarını karşılıyor.
Tasarruflu modern sulama; damlama yöntemi, yağmurlama yöntemi, mikro yağmurlama yöntemi ve sızdırma yöntemi olarak dört tercih sunuyor. Çiftçilerin arazi yapısı, üretilen bitki yapısı ve su kaynağına yakınlığı ile seçebileceği opsiyonlar, gübre ve su tüketimini azaltıyor. Yerli çiftçi tarafından modern sulama sistemleri arasında en çok tercih edilen iki yöntem ise; damlama ve yağmurlama sistemleri oluyor.