Ermenek’te Kömür Ocakları Yeniden Çalışmaya Başladı

Karaman’ın Ermenek ilçesinde yaklaşık 1 aydır kapalı bulunan kömür ocakları yeniden çalışmaya başladı.Ermenek ilçesinde bulunan 9 maden işletmesinde çalışan yaklaşık bin 500 işçiden yarıya yakını işlerine başlarken, işletmeye...

banner491
Ermenek’te Kömür Ocakları Yeniden Çalışmaya Başladı
banner567
Karaman’ın Ermenek ilçesinde yaklaşık 1 aydır kapalı bulunan kömür ocakları yeniden çalışmaya başladı.

Ermenek ilçesinde bulunan 9 maden işletmesinde çalışan yaklaşık bin 500 işçiden yarıya yakını işlerine başlarken, işletmeye uzak yerlerdeki işçilerin işe gelmedikleri bildirildi. İşletme sahiplerinin şartların ağırlaşması ve maliyetlerin çok yükselmesi üzerine işçilere verilen yemek ve servis ücretlerinden vazgeçmek zorunda kaldıklarını duyurmaları üzerine işçilerin yarısının işlerine dönmedikleri öğrenildi. Alınan bilgiye göre bu nedenle ocakların açık kalması amacıyla düşük kapasite ile de olsa çalışmalara başlandığı, artık yemek ve servis ücreti verilmeyen işçilerin 1050 TL olan ortalama aylıklarının şimdi en düşük olarak 1928 TL’ye çıktığı, bu oran üzerinden sigorta maliyetlerinin ikiye katlandığı öğrenildi.

İşletme sahipleri yer üstü işçi ücretlerinin de azımsanmayacak kadar iyi bir seviyede bulunduğunu, çuvallama ve elek bölümleri başta olmak üzere uygun bölümlerde bayan işçilerinde çalıştırılabileceğini dile getirdiler. Öte yandan, yapılan açıklamada işletmelerin kısa sürede olsa kapalı kalmasının altı aylık çalışma girdisine mal olduğunu, bu nedenle düşük kapasiteli olarak çalışma başlatıldığı belirtildi.

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner546