Hâkimler ve Savcılar Kurulundan Kararname yayınlandı. Kararnameye göre Karaman'da görev yapan bazı hâkim ve savcıların yeri değişirken, bazı hâkim ve savcılarda Karaman'a atandı.

Hakimler ve Savcılar Kurulu, 2023 yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi'ni yayımladı. Kararnamede yer alan düzenlemeler doğrultusunda, toplamda 3 bin 423 hâkim ve savcının görev yeri değiştirildi. Bu sayının 3 bin 36'sı adli yargıda, 387'si ise idari yargıda görevli olan hâkim ve savcıları kapsıyor.

3 Bin 423 Hâkim ve Savcının Yeri Değiştirildi"

HSK, 2023 yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi'ni duyurdu. Kararnameyle birlikte, 3 bin 36'sı adli yargıda, 387'si ise idari yargıda olmak üzere toplam 3 bin 423 hâkim ve savcının görev yerinde değişiklik yapıldı.

İşte Karaman'a atanan bazı hâkim ve savcılar:

Leyla ŞAHİN
Ceylânpınar Hâkimi
Karaman Hâkimliği

Duran Turgut BORCAKTEPE
Hatay Cumhuriyet Savcısı
Karaman Cumhuriyet Savcılığı

Gamze ÇELİK AKBUDAK
Kırıkhan Hâkimi
Karaman Hâkimliği

Burak Han KAYA
Adıyaman Cumhuriyet Savcısı
Karaman Cumhuriyet Savcılığı

Karaman'dan atanan bazı hâkim ve savcılar:

Fatma ADIGÜZEL
Karaman Hâkimi
İskenderun Hâkimliği

Altınay ALTIN
Karaman Cumhuriyet Savcısı
Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı

Samet ASİLTÜRK
Karaman Cumhuriyet Savcısı
Şanlıurfa Cumhuriyet Savcılığı

Amine Kübra AYDOĞDU
Karaman Hâkimi
Malatya Hâkimliği

Ahmet DEMİRTAŞ
Karaman Cumhuriyet Savcısı
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı

Kübra DUMAN
Karaman Cumhuriyet Savcısı
İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcılığı

Esra GÖKMEN
Karaman Hâkimi
Kahramanmaraş Hâkimliği

Sinem IŞIK ALTIN
Karaman Hâkimi
Bakırköy Hâkimliği

"YARGI TEŞKİLATIMIZA HAYIRLI OLSUN"

Kararnameyle ilgili olarak Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Twitter hesabından bir açıklama yaptı. Tunç şu ifadeleri kullandı:

"Hakimler ve Savcılar Kurulunun 2023 Yılı Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ülkemize ve yargı teşkilatımıza hayırlı olsun. Hâkim ve Savcılarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, aileleri ile sağlık ve esenlikler temenni ederim. Adalete olan güveni daha da yukarılara taşımak için her kademedeki meslektaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza devam edeceğiz."

20 İLİN CUMHURİYET BAŞSAVCISI DEĞİŞTİ

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kararnameyle ilgili olarak şunları söyledi: Adıyaman, Ağrı, Aydın, Bingöl, Denizli, Elâzığ, Giresun, Hatay, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Malatya, Manisa, Mardin, Muş, Niğde, Şırnak, Trabzon, Uşak ve Van ile 38 ilçenin Cumhuriyet başsavcıları değişti. Karasu Adliyesi'ne ise ilk defa Cumhuriyet Başsavcısı atandı. Ayrıca, 118 yeni atama ile ağır ceza mahkemesi başkanlıkları da güncellendi. Deprem bölgelerindeki mevcut mahkemelere ek olarak 5 ağır ceza mahkemesi, 39 asliye hukuk mahkemesi, 11 tüketici mahkemesi ve 9 sulh hukuk mahkemesi faaliyete geçirilerek, deprem kaynaklı davaların etkin ve verimli bir şekilde ele alınmasına yönelik planlama yapıldı. Bu doğrultuda, deprem nedeniyle açılması muhtemel davalara yönelik mahkemelerin etkinliği ve verimliliği artırılmak amacıyla 61 yeni hâkim ataması gerçekleştirildi.

"ATAMASI YAPILMAYANLARIN YENİDEN İNCELEME HAKKI YOK"

"Hâkimler ve Savcılar Kurulu Birinci Dairesi tarafından, Adli ve İdari Yargı 2023 Yılı Ana Kararnamelerine ilişkin çalışmalar, 17 Temmuz 2023 tarihi itibarıyla tamamlanarak karara bağlanmıştır. Kararname sonrası adlî ve idari yargıda boş kalan kadrolara kura kararnamesi ile atamalar yapılacaktır. Eşi aday olan meslektaşlarımızın eş durumuna bağlı atamaları kura kararnamesinden sonra yapılacaktır. Kararname ile atananlardan yeniden inceleme talebinde bulunmak isteyen meslektaşlarımızın, durumlarının bir an önce kesinleştirilmesini sağlamak amacıyla tebligat yapılmasını beklemeksizin, taleplerini en geç 20 Temmuz 2023 Perşembe günü mesai bitimine kadar UYAP personel ekranından "Hâkim Savcı Atanma Talep Formu" başlığı altında yer alan açıklama kısmını doldurmak suretiyle göndermeleri gerekmektedir.

"ATAMASI YAPILMAYANLARIN YENİDEN İNCELEME HAKKI YOK"

Meslektaşlarımızın ayrıca fiziki dilekçe göndermelerine gerek bulunmamaktadır. (Görev mahallinde bulunmayanların bulundukları yerlerdeki adliyeler aracılığıyla mutlaka UYAP üzerinden göndermeleri gerekmektedir.) Meslektaşlarımızın yeniden inceleme talepleri Kararname Bürosuna ulaştıktan sonra, atanma talep formlarının ulaştığına ilişkin bilgi, ilgililere 24 saat içinde formda bildirdikleri telefon numaralarına mesaj yoluyla bildirilecektir. Kararname ile ataması yapılmayan meslektaşlarımızın, yeniden inceleme hakları bulunmamaktadır. Meslektaşlarımızın müstemir yetki taleplerinin alınmasına ilişkin ilan, kararnamenin yeniden inceleme talepleri sonuçlandıktan sonra ayrıca yapılacaktır. Ataması yapılan meslektaşlarımıza yeni görev yerlerinde başarılar diler, kararnamelerin meslektaşlarımıza, ailelerine, yargı teşkilatımıza ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ederiz. Saygıyla duyurulur."