İşçi sendikalarının ortaklaşa hazırlamış olduğu kutlama programı yürüyüş ile başladı. Karaman Lisesi önünde toplanan emekçiler sloganlar ve pankartlar eşliğinde Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanına kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından kent meydanında toplanan emekçiler, İşçi Sendikalarının ortaklaşa olarak hazırlamış olduğu miting programına katıldı.

Kent meydanındaki program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. İşçi Sendikalarının temsilcilerinin yapmış olduğu konuşmalarla devam eden programda türküler eşliğinde halaylar çekildi.

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Karaman İl Başkanı Lütfi Gündem yapmış olduğu konuşmada, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş Merkezli 11 ilimizde meydana gelen depremler sonucu, yaşamını vatandaşlarımıza Allahtan Rahmet ülkemize ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Merhaba; Gelecek Güzel Günlerin Yapıcıları, Var edenler, Üretenler, Merhaba Kamu Emekçileri, İşçiler, Kadınlar, Selam olsun işçiler, emekçiler, kamu çalışanları… Selam olsun işsizler, emekliler, engelliler… Selam olsun mimarlar, mühendisler, hekimler… Selam olsun gençler, kadınlar… Selam olsun yok sayılan, dışlanan milyonlar… Selam olsun yüreği emekten, barıştan, demokrasiden yana atanlar… Selam olsun işçi sınıfıyla kol kola, meydanları dolduran sanatçılar, yazarlar, çizerler… Selam olsun fabrikalarına sahip çıkan emekçilere! Selam olsun üniversitelerine sahip çıkan akademisyenlere, öğrencilere! Selam olsun haklarına ve özgürlüklerine sahip çıkan kadınlara! Selam olsun kentlerine, doğasına, ülkesine sahip çıkan yurttaşlarımıza! Selam olsun eşitlik, özgürlük ve demokrasi mücadelesini yükseltenlere! Selam olsun bu mücadelede, bu meydanlarda yitirdiklerimize! Selam olsun 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma gününde dünyanın dört bir yanında alanları dolduran milyarlarca yoldaşımız! Selam olsun işçi sınıfı! Emeğin sömürülmediği, , %1’in değil %99’un mutlu yaşadığı,  Sendikal hak ve özgürlüklerin, örgütlenmenin, hak arama yollarının açık olduğu, Grev hakkının engellenmediği, kullanıldığında da yasaklanmadığı, Herkesin güvenceli, kadrolu çalıştığı bir işinin ve insanca yaşamaya yetecek bir ücretinin olduğu, KHK ve fiili OHAL rejimine son verildiği, Ekonomik krizlerin, salgınların, depremlerin, afetlerin faturasının halklarımıza ve emekçilere kesilmediği, Kimsenin kimliğinden, inancından, cinsiyetinden dolayı ikinci sınıf yurttaş muamelesi görmediği, Kadınlara yönelik şiddet, taciz ve tecavüzün son bulduğu, toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırıldığı, Eşit yurttaşlığın, barış ve kardeşliğin hâkim olduğu, Düşünce ve ifade özgürlüğünün suç olarak görülmediği ve cezalandırılmadığı, Gündüzlerinde sömürülmeyen, gecelerinde aç yatılmayan, Emeğin, eşitliğin, özgürlüğün, demokrasinin, barışın, laikliğin hâkim olduğu bir gelecek ve ülke için mücadeleye devam edeceğiz.

Biliyoruz ki, böyle bir dünya ve ülke mümkündür. Emekçiler olarak, işçi sınıfı olarak, kadınlar, gençler olarak özgürlük meşalesini yakıyoruz, yeni bir başlangıç için aydınlığa koşuyoruz. Kapitalist yıkıma, işsizliğe, yoksulluğa karşı birleşeceği. Yaşasın 1 Mayıs!” dedi.

Konuşmaların ardından program sona erdi.

Programa, CHP Karaman Milletvekili İsmail Atakan Ünver, CHP İl Başkanı Ayşegül Yıldız, DEVA Partisi İl Başkanı Burak Demirer, BBP Karaman Milletvekili Adayı Mesut Soyfidan, işçi sendikası temsilcileri ve emekçiler katıldı.