Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanında gerçekleştirilen tanıtım programı; Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Emra Sert , Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı koordinatörlüğünde Karaman Valiliği ve Karaman Belediye Başkanlığı iş birliği ile 10-11 Mayıs 2022 tarihleri arasında ilimizde gerçekleştirilen drone ile Kent İzleme Pilot Çalışması hakkında bilgiler verildi.

Türkiye ilk olarak yapılan ve iki gün sürecek olan çalışmaya 16 ilden 16 drone ile toplam 35 il Müdürlüğünün personeli katılım sağlarken ilimizin meskûn saha bölgesinde drone ile havadan elde edilecek görüntüler sonucunda elde edilecek sonuçlar ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılması amaçlanıyor. Uygulama ile maliyet konusunda tasarruf sağlanması ve mükerrer veri üretiminin önüne geçilmiş olacak. 3 Boyutlu olarak üretilen veriler kadastro parselleri ve mekânsal adres kayıt sistemi ile entegre edilerek belediye kent bilgi sistemlerinde, planlama aşamalarında ve afet öncesi risk belirleme çalışmalarında kullanılabilecek. 2022 yılında tüm Türkiye genelinde uygulanacak çalışma ile şehirlerdeki kentsel dönüşüm alanları, tarihi mekânlar ile kıyı ve korunan alanlardaki değişimlerin izlenmesi amaçlı yapılacak olan çalışma sonrasında “Dijital Şehir İkiz Projesi” verile de güncellenmiş olacak. Drone ile alınacak görüntüler sayesinde hava kirliliğinin izlenmesi, takip edilmesi ve denetlenmesi de amaçlanıyor.

Gerçekleştirilen etkinliğe Vali Mehmet Alpaslan Işık’ın yanı sıra Belediye Başkanı Savaş Kalaycı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Akın Kısa, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Emra Sert ile basın mensupları katıldı.