Hastane doktorlarından Üroloji Uzmanı Reşit Uzunköprü Plazma Kinetik Teknolojisinin sağlamış olduğu kesin, kolay ve güvenilir prostat tedavisinin ilkini hastanede gerçekleştirildi.
 Konu ile ilgili açıklamada bulunan Dr.Uzunköprü: ’’ Prostatı büyütmeyin! Mesane tümöründen korkmayın, prostat için kolay ve güvenilir çözüm plazma kinetik teknolojisidir. Karamanda bir ilki gerçekleştirerek hastanemiz bünyesinde Plazma Kinetik Teknolojisini kullanarak bir hastamızın tedavisini gerçekleştirdik. Bundan öce prostat büyümesi nedir? kısa açıklamada bulunmak istiyorum: Prostat sadece erkeklerde bulunan ceviz büyüklüğünde bir salgı bezidir. İdrar torbasının tabanında bulunur. İdrar torbasını çepeçevre sarar. 45 yaşından sonra olabilecek hormonal değişikliklerle büyümeye başlar. İyi huylu prostat büyümesi olarak adlandırılan BPH (Benign Prostat Hiper Plazisi) erkek yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sorundur. Belirtilerini sıralarsak eğer;  İdrar yaptıktan sonra mesanenin tam boşalmama hissi, sık sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, kesintili idrar yapma, ıkınarak idrar yapma, idrarın akış gücünde (menzilde daralma) gibi belirtiler bu rahatsızlığın habercisidir. Tedavi noktasında ise; Prostat ilaç tedavisi veya cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Prostat tedavisinin kesin çözümü cerrahi müdahaledir. Prostat tedavisinin asıl amacı hastanın böbreklerini korumaktır. Hastanın ameliyat aşamasına gelmesi fakat ameliyat olmaması durumunda önce idrar torbası işlevi bozulabilir ve böbrekleri etkilenebilir. Sonuçta diyaliz makinasına bağlı kalabilir.
Özel Mümine Hastanesini olarak Karaman da bir ilkini hastamızda uygulamış olduğumuz plazma kinetik tedavinin avantajları ise şöyledir; Kapalı prostat ameliyatı cerrahi tedavilerinin %90'lık bölümünü oluşturur. Halk arasında kapalı ameliyat olarak bilinen bu yöntemle prostat penisten girilip ağrısız ve acısız bir şekilde parça parça alınır, ya da buharlaştırılarak temizlenir. Plazma kinetik yöntemle ameliyat sırasında çıkarılan dokunun iyi ya da kötü huylu olduğunu anlamak için patolojiye (doku incelemesine)gönderilir. Hastada sondanın kalma süresi diğer yöntemlere göre daha kısadır. Kanama riski çok azdır. Hasta bir veya iki gün içinde taburcu edilir. Erkek gücü kaybı olmaz. Meninin idrar torbasına kaçma durumu gözlenmez. Hasta özel hayatına aynı standartta devam edebilir. Ameliyat sonrası idrar kaçırma ihtimalinin en düşük olduğu yöntem plazma kinetiktir. Serum fizyolojik ile uygulandığı için prostatın büyüklüğü ameliyatlarda komplikasyon oluşturmaz. Her türlü prostat büyüklüğüne uygulanabilir. Bu yöntemin diğer avantajlarından biride kalp ve akciğer hastalarında sorunsuz uygulanabilir olmasıdır. Bu bağlamda hastanemizde tedavisini gerçekleştirdiğimiz hastamız kısa sürede eski sağlığına kavuşmaya başlamıştır. Bu türde rahatsızlığı olan insanlarımızı kontrol ve görüşmek için hastanemize bekliyoruz.’’ dedi.