Karaman’da Hazırlanan Erasmus ve eTwinning Projeleri Sergilendi Foto Galeri: Karaman’da Hazırlanan Erasmus ve eTwinning Projeleri Sergilendi

Erasmus+ Programı’nın tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü artırmak, potansiyel yararlanıcıları Erasmus+'tan yararlanmaya teşvik etmek amacıyla 2018 yılından bu yana ülkemizin de katılımıyla Ekim ayı içerisinde düzenlenen Erasmus Günleri (#ErasmusDays) etkinlikleri kapsamında Karaman’da Erasmus+ ve eTwinning sergisi açıldı.

Hatuniye Medresesi’nde gerçekleştirilen "Erasmus Days" açılış etkinliğine İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in eşi Hanımefendi Hatice Sarıibrahim, Karaman Defterdarı Yüksel Ertekin, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, Millî Eğitim Şube Müdürü Tayfur Topal, okul müdürleri, öğretmenler ile davetliler katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, etkinliğin açılış kurdelesini Hanımefendi Hatice Sarıibrahim ile birlikte kesti. Düzenlenen etkinliğe ilişkin davetlilere bilgi veren İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç, 2005 yılından itibaren Comenius veya farklı adlarla icra edilen Erasmus programlarının 2014 yılına gelene kadar farklı adlarla devam ettiğini belirterek 2004 yılında Erasmus+ adı altında bir araya getirildiğini ve 2021 tarihine kadar Erasmus+ adı altında farklı alanlarda sürdürüldüğünü ifade etti.

İsmail Kılınç, “2021 yılına gelindiğinde ise akreditasyon süreci başlatılmış, illerimiz, kamu kurumu ve kuruluşlarımızın akreditasyonlarıyla geçen bir sürece evirilmiştir. Erasmus programı Dışişleri Bakanlığımıza bağlı Ulusal Ajans tarafından hibelendirme programıdır. Bu hibe, eğitim faaliyetleri, spor faaliyetleri, yaygın eğitim faaliyetleri olmak üzere üç kısma ayrılmaktadır ve Türkiye Avrupa Komisyonu tarafından bir arada protokol çerçeve sözleşmesi dediğimiz “Avrupa Çerçevesi” adı altında bağlanmış bulunmaktadır.” dedi.

Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğünün 2021 yılında okul eğitimi, mesleki eğitim ve yetişkin eğitimi alanında akredite edildiğinin altını çizen Kılınç, “Aynı zamanda ilimizdeki güzide okullarımızın Avrupa Birliği projeleriyle desteklenmiş ve son üç yılda bu huzurlarınızda yer alan stantlardaki öğrencilerimizin katkılarıyla gerçekleşen birbirinden güzel değerli projelerimiz ile sizlerin karşınızdayız. İnşallah burada son üç yıl içerisinde bazı okullarımızın ayrı ayrı zaman dilimlerinde gerçekleştirdikleri hareketlere ilişkin hem Erasmus+ projeleri hem de eTwinning projelerini sergide ziyaret edeceğiz. 2022 yılında Karaman’da yaklaşık 536 öğretmen ve öğrencimiz, 2023 yılında ise şu ana kadar ise 176 öğretmen ve yöneticimiz aynı zamanda öğrencimiz yurtdışı ile buluştu. Biz bu sayının giderek artmasını temenni ediyoruz ve çocuklarımıza geleceği için onların farklı kültürlerden veya farklı deneyimleri kazanarak gelecekteki kendilerini geliştiren bir birey olarak varlığını sürdürmesini temenni ediyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç’ın konuşmasının ardından Karaman Bilim ve Sanat Merkezi Müzik Öğretmeni Belma Karakurt önderliğinde müzik dinletisi yapıldı. Dinleti sonrasında İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan ile Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in eşi Hanımefendi Hatice Sarıibrahim, öğrenci ve öğretmenlerin hazırlamış olduğu stantları gezerek projeleri hakkında bilgi aldı.