Karaman Sivil Toplum Platformu öncülüğünde Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Kütüphane binası önünde toplanan aralarında Sivil Toplum Kuruluşları ile siyasi parti temsilcilerinde bulunduğu grup, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla bir süre yürüdü.

İsrail'in saldırılarına tepki gösteren katılımcılar, Türk ve Filistin bayrakları taşıyarak, İsrail aleyhine slogan attı, tekbir getirdi.

Yürüyüş KMÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binası önünde sona erdi.

Burada Platform adına konuşan Furkan Taşkıran Özgür, "Filistin topraklarında 75 yıldır devam eden işgali tüm dünya olarak izliyoruz. Filistin halkı, İsrail rejiminin bebek, çocuk, kadın ve yaşlı demeden vahşice saldırılarına ve soykırımına maruz kalmaktadır. Sınır tanımayan İsrail zulmü yıllardır haksız ve hukuksuz bir şekilde insanları evlerinden alıkoyuyor, yurtlarından göçe zorluyor, hepsinden de öte sivilleri katlediyor. İşgal başladığından bu yana milyonlarca insanı katleden işgalci İsrail 2007 yılından beri Gazze ablukasındaki halka ağır saldırılarla adeta bir katliam gerçekleştirmiştir ve bugün de gerçekleştirmeye devam etmektedir. Filistinlilere yönelik yıllardır süren baskı, zulüm, can ve mal tehditlerinin boyutları son saldırılarla savaş ahlakını ve insani değerleri ayaklar altına alan tam bir barbarlığa dönüşmüştür. Tüm dünyanın gözü önünde işlenen insanlık suçuna karşı ülkemiz dışında uluslararası toplumun gereken tepkiyi vermemesi de oldukça düşündürücüdür. Gazze'de sivil halkın hunharca katledilmesine, eğitim ve sağlık kurumlarının bombalanmasına, en temel insani yardımların engellenmesine, Filistin halkının yok edilmeye çalışılmasına sessiz kalınmamalıdır. Hamas 7 Ekim'de başlattığı Aksa Tufanı ile yıllardır içinde bulunduğu ablukanın yıkılması yönünde askeri bir adım atmıştır. Ancak korkak İsrail, bu saldırıya karşılık olarak her zaman olduğu gibi hukuksuz bir şekilde sivilleri hedef almıştır. Bizler biliyoruz ki Gazze halkı savunması olabilir ama asla güçsüz değildir. Gazze'de yükselen "Hasbunallahi" nidaları ile haklı mücadelelerine devam etmektedirler. Bizler de burada, öncelikle onların yanında olduğumuzu duyurmak ve orada yaşanan katliama dikkat çekmek için toplanmış bulunmaktayız. Üniversite toplulukları olarak Kudüs'ü ve Gazze'yi genel olarak Filistin konusunu bugün olduğu gibi sürekli gündemimiz tutmaya çalışmaktayız. Çünkü bizler sadece israil, bombaların şiddetini arttırdığında Filistin'i konuşmayı reddediyoruz. Filistin konusu daima gündemimizde olduğunda Özgür Filistin'i de konuşmamız yakındır. Filistin konusu dinlerin, mezheplerin ötesinde bir konudur. Şu an orada bir soykırım gerçekleşirken bizler tek bir vücut halinde hareket etmemiz gerek. Çünkü Kudüs ilk kıble olmasının yanında bizlere Hz. Ömer’in, Selahaddin Eyyubi’nin, Yavuz Sultan Selim' i emiz hattan hatta ve hatta Sultan Abdulhamit'in emanetidir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi öğrencileri, Karaman Sivil Toplum Platformu halkı olarak Gazze halkının bu kutlu direnişinin yanında olduğumuzu buradan duyurmak davet ediyoruz. İstiyoruz. Tüm Türkiye'yi orada yapılan soykırımı bir an önce duymaları ve harekete geçmeye davet ediyoruz" dedi.

Açıklamanın ardından hayatını kaybedenler için dua eden grup, Filistinlilerin yanında olduklarını göstermek adına sessiz oturma eylemi yaptı.