Karaman’da Maçı 3 Kadın Hakem Yönetti Foto Galeri: Karaman’da Maçı 3 Kadın Hakem Yönetti
Yunuskent Stadı'nda gerçekleşen karşılaşmada, Hümeyra Çelik orta hakem, Damla Kaçar ve Cansel Hatun Doğan yardımcı hakem olarak görev yaptı.

Beden Eğitimi Öğretmeni olan Hümeyra Çelik ve Damla Kaçar ile birlikte Cansel Hatun Doğan üçlüsü yeşil sahalarda hakem olarak ter döküyor. Amatör kümede birlikte çıktıkları maçlarda güzel uyum yakalayan üçlü yaşadıkları zorluklara rağmen hedeflerini yüksekte tutuyorlar.

“KADININ GÜCÜNÜ GÖSTERMEK ADINA TÜM YEŞİL SAHALARDA VAR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Orta ve yan hakem olarak birçok maçta görev alan Hümeyra Çelik, yıllardır yeşil sahalarda hakemlik yaptığını söyledi.

Çelik, “Yıllardır hakemlik yapıyorum ve yapmaya da devam edeceğim. Karaman’da ve Türkiye’de kadının gücünü göstermek adına ne kadar zorluk yaşasakta bütün yeşil sahalarda var olmaya devam edeceğiz” dedi.  

“KADIN SAHAYA ÇIKTIĞINDA ÖN YARGI OLUŞUYOR”

Hakem olarak yaşadıkları zorluklardan da bahseden Çelik, “Kadın sahaya çıkınca ön yargı oluşuyor. Bizler bütün ön yargıları bununla beraber yıkıyoruz futbolcusundan hakemine kadar. Futbol cinsiyet ayrımı yapmaksızın herkesin oynadığı, herkesin yönettiği bir spor dalıdır. Özgüvenimiz var oldukça herkes buna alışacaktır diye düşünüyorum. İlk başlarda üstümüze gelmeye çalışıyorlar ama biz dik durdukça onlarda ele alamayacaklarını anlıyorlar. Birde artık Karaman’da tanındıkça hangi hakemin nasıl olduğunu bildikleri için artık öyle suiistimal edilmiyoruz ama zorluk yaşadığımız çok an oluyor tabi ki.” İfadelerini kullandı.

“HEDEFİM FİFA’YA ÇIKMAK”

Hakem olarak hedefinin FİFA’ya çıkmak olduğunu da belirten Çelik konuşmasına şöyle devam etti:

“Hedefim FİFA’ya çıkmak. Yani hakemliğin en büyük nirvanası orası herkes çok ister Süper Lig’de maçlara çıkmayı. Benim için maç önemli değil amatörde de maça çıkarım yeter ki yeşil sahalarda olayım ama bunun gururunu yaşamak FİFA kokartlı bir kadın hakem olarak Türkiye’yi temsil etmek çok daha farklı olur diye düşünüyorum.