Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi okuma grubunda yer alan öğrencilerimiz belirlenen kitapları okumayı, okudukları kitapla yazar arasında ilişki kurup onları tanımayı, fikirler üretip bu fikirleri birbirleri arasında paylaşmayı istekli bir şekilde sürdürüyorlar. Proje öğrencilerimize, eleştirel okumayı öğreterek yeni ufuklar açıyor.  

Projenin “Oku-Yorum” ayağında okuma grubunda yer alan öğrencilerimiz kasım ayı etkinlikleri çerçevesinde Ahmet Mithat Efendi’nin  “Felatun Bey ile Rakım Efendi” adlı romanını değerlendirdiler. Okulumuz edebiyat öğretmenleri rehberliğinde gerçekleştirilen faaliyette yanlış batılılaşma konusu kitabın vermek istediği mesajlar doğrultusunda tartışıldı. Kitabın karakterlerinin özellikleri, yazarın üslubu, kitabın yazıldığı devrin sosyal ve kültürel özellikleri tartışılan diğer konular oldu. 

Proje çalışmaları her ay başka bir kitabın değerlendirilmesiyle devam edecek. Okuma çalışmaları sonrasında öğrencilerin yazılı anlatım becerilerinin geliştirilmesi amacıyla projenin ikinci aşaması olan “Yazı- Yorum” bölümüne geçilecek.  

Okunacak eserler ve yazarları şu şekildedir:  

Kültür ve Dil- Mehmet Kaplan 

Felatun Bey ile Rakım Efendi- Ahmet Mithat Efendi 

Kendi Gök Kubbemiz- Yahya Kemal Beyatlı 

Toprak Ana- Cengiz Aytmatov 

Mor Mürekkep- Nazan Bekiroğlu