Karaman’da okul sporları faaliyetlerinin değerlendirilmesi ve planlanmasının ele alındığı “Okul Sporları Planlama ve Değerlendirme Toplantısı” Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Okul Sporları Daire Başkanı Osman Gümüş'ün katılımı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, spor ve eğitimi ayrılmayan iki unsur olduğunu belirterek spordaki mücadele ruhundan her alana taşınması gerektiğini ifade etti.  Çalışkan, “Spor terimleri arasında yer alan mücadele ruhunu bizler yer aldığımız coğrafyamızda yaşıyoruz. Eğitimciler olarak bizim vatanımızın hiçbir evladını ıskalamamız gerekiyor. Her çocuğumuz bizim için kıymetli ve değerli. Bu düşünceden hareketle amacımız ailelerimizden aldığımız emaneti yani öğrencilerimizi en iyi şekilde yetiştirip vatanı ve milleti için çalışan bireyler görmektir. Eğitimde, sporda veya sanatta hiç fark etmez her bireyin kendi alanında yetişmiş bireyler olarak geleceğe adım atması gerekir. Bu bağlamda toplantının eğitim camiamıza önemli katkılar sağlayacağını ifade ederek hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek’te, “Okul sporlarınıza katılımınızdan ve desteğinizden dolayı sizlere teşekkür ediyorum. Çünkü sizin desteğiniz olmazsa bizim ilimizde bu faaliyetleri yapma şansımız yok. Yaklaşık 5 yıldır Karaman’a hizmet ediyorum. Bu süreçte branş çeşitliğini ve katılımı artırtırdık. Elimizden geldiğince sizlerin sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Ben de sizin eski bir meslektaşınız olarak şunu söylemek istiyorum. Müdürlüğümüzün kapısı sizlere her zaman açıktır. Bir derdiniz veya sorununuz olur ise her zaman yardımcı olmak isteriz. Katılımınızdan dolayı tekrar sizlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Okul Sporları Daire Başkanı Osman Gümüş ise, “Bildiğiniz gibi okul sporları Millî Eğitim Bakanlığı ile eş güdümlü olarak yürütmüş bir faaliyet. Bizim bütün bilgilerimiz ve akışımız okullardan geliyor. Sizler katılım gerçekleştirdiğiniz sürece bizler amacımıza ulaşmış oluyoruz. Bakanlık olarak pandemi sonrasında faaliyetlerimiz hız kazandı. İl Müdürümüzün gayretleriyle üst düzey spor müsabakalarını Karaman’da yapmaya çalışıyoruz. Şuan Karaman sportif faaliyetlere ev sahipliği yapması açısından ön plana çıkmış durumda. Okul sporları olarak da Karaman gayet iyi durumda olduğunu söyleyebilirim. Bizler bu durumu daha iyiye nasıl taşıyabiliriz diye sizlerle istişare etmek için buraya geldik. Sizden tek dileğimiz okul sporlarını sadece bir yarışma olarak görmemeniz. Okul sporlarını gerçekleştirirken bizim amacımız öğrencilerin sosyal yönlerini güçlendirerek ekip ruhuyla hareket etmesi ve dostluk, kardeşlik bilincini oluşturmaktır. Yarışmalar sayesinde öğrencilere dokunarak var olan yeteneklerini ortaya çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Öğretmenleri olarak gönlünüzü çocuklarımıza açın ve yeteneğini fark ettiğiniz öğrencilerin elinden tutun. Çocuklarımızın gelecekte elde edeceği her başarının arka plandaki mimarı sizler olacaksınız. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Açılış konuşmalarının ardından devam eden programda okul sporları faaliyetleri yönetmeliğinde revize edilen maddeler, 2021-2022 eğitim öğretim yılı içerisinde yapılan okul sporları faaliyetlerin değerlendirilmesi, 2022-2023 yılı okul sporları faaliyetlerinin planlanması, mahalli ve ulusal takvim ile güncel verilerin incelenmesi gibi konular ele alındı. Programda ayrıca Okul Sporları Daire Başkanlığı personelleri tarafından Karaman ilinin okul sporları performansının ele alındığı sunum yapıldı.

Program, Karaman’da okul sporları faaliyetlerinin 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında daha aktif hale gelmesi ve katılımın en üst düzeye çıkarılması için neler yapılacağı hakkında görüş alışverişinin bulunulmasının ardından sona erdi.

Toplantıya, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü Okul Sporları Daire Başkanı Osman Gümüş, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Bebek, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Şube Müdürleri, ilçe müdürleri, beden eğitimi öğretmenleri, antrenörler ve spor dalı il temsilcileri katıldı.