Karaman'da Tarım Arazi Kullanımını Arttırma Projesi Kapsamında Nohut Tohumu Dağıtıldı Foto Galeri: Karaman'da Tarım Arazi Kullanımını Arttırma Projesi Kapsamında Nohut Tohumu Dağıtıldı

"Kıraç Alanlar Nohutla Bereketleniyor" projesi çerçevesinde, 132 üreticiye 24 ton Azkan Nohut Tohumu dağıtım programı düzenlendi.

Programa Vali Yardımcısı Fatih Baysal, İl Tarım ve Orman Müdürü Hatice Bulut, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez, Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ve birçok üretici katıldı. Tarım arazilerinin daha etkin bir şekilde kullanılması amacıyla başlatılan proje ile atıl durumda kalmış, kurak ve tarımdan uzaklaşmış arazilerin tekrar tarıma kazandırılması hedefleniyor.

İlimizde 2024 bahar dönemi için toplamda 5.2 milyon TL hibe bütçesi ayrılan projede, Karaman ve ilçelerinde nohut üretiminin geliştirilmesi, Karaman'da yağlık ayçiçeği üretiminin arttırılması ve Toroslarda yaz seracılığı projeleri yürütülüyor.

Karaman, Türkiye genelinde nohut üretiminde önemli bir konumda bulunuyor. 2023 yılı verilerine göre, 32.391 hektar alanda 32 bin ton nohut üretimi gerçekleştirilerek Karaman, Türkiye'de 5. sırada yer almaktadır. Bu projeyle birlikte tarımsal üretimdeki başarı ve verimliliğin artması hedefleniyor.