Karaman’da Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi İl Çalıştayı Yapıldı Foto Galeri: Karaman’da Türkiye Yüzyılı Din Öğretimi İl Çalıştayı Yapıldı

Çalıştaya, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Müftüsü Faruk Gürbüz, STK temsilcileri, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, İsmail Kılınç, Millî Eğitim Şube Müdürü Haşim Tunca, akademisyenler, okul yöneticileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Program, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt’un açış konuşması ile başladı. Çalıştaya katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt, çalıştayın amaçlarından ve uygulama esaslarından bahsederek çalıştayda yapılacak faaliyetlere ilişkin katılımcılara bilgiler verdi.

İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Abdurrahman Kurt’un ardından kürsüye gelen İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan,  düzenlenen programın hayırlı olması temennisinde bulundu.

Değişimin ve gelişimin hızlı yaşandığı bir dönem içerisinde olduklarını ifade ederek sözlerini sürdüren İl Müdürü Mehmet Çalışkan, “Günümüzde değişimler çok hızlı yaşanıyor. Bu değişime kodlarımızda var olan millî ve manevi değerlerimizi kaybetmeden yani bizi biz yapan değerlerden ödün vermeden yolumuza devam etmeliyiz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında eğitim camiasının fertleri olarak kadim medeniyetimizin değerleriyle donatılmış, araştıran, merak eden ve kendisini her yönüyle geliştiren bireyler yetiştirme gayreti içerisinde olmalıyız. Bizim yetiştirdiğimiz ve bizden sonraki yetişecek nesillerden beklentimiz bu olmalıdır. Bu bağlamda düşündüğünüzde çalıştaylar, yeni fikirlerin ortaya çıkmasında, var olan sürecin daha iyi yönetilmesinde ve en önemlisi yüz yüze iletişimle görüş alışverişinde bulunulmasında önemli fırsatlar sunmaktadır. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve paydaş kurum ile kuruşlarımıza teşekkür ediyor,  çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.” diyerek konuşmasını tamamladı.

Konuşmaların tamamlanması üzerine çalıştay oturumlarına geçildi. İl Milli Eğitim Din Öğretimi Projeler Komisyonu üyeleri, akademisyenler, eğitim yöneticileri, öğretmenler, öğrenciler, okul-aile birliği ve STK temsilcilerinin de katıldığı çalıştayda; Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce imam hatip okullarında yürütülen akademik, sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve sosyal sorumluluk çalışmaları, okul kültürü ve tanıtım faaliyetleri, bir üst öğrenime hazırlık çalışmaları, okullar arası farklılıkların azaltılması ve okullara erişim kapsamında örnek ve özgün uygulamaların yaygınlaştırılması, imam hatip liseleri meslek dersleri ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersi, din, ahlak ve değer alanı seçmeli derslerinin öğretimine ilişkin beklentiler, sorun alanları ve geliştirilmesi gereken hususlar görüşüldü. Çalıştay, sonuç beyannamesinin okunması ile sona erdi.