Karaman’da Yılın Ahisi Seçildi Foto Galeri: Karaman’da Yılın Ahisi Seçildi

Cumhuriyet Parkında düzenlenen törende, Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Selahaddin Pekoğlu, Atatürk Anıtına çelenk koydu.

Burada Pekoğlu, Vali Hüseyin Engin Sarıibrahim’e Ahi Kaftanı giydirdi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Vali Sarıibrahim de İlin Ahisi Seçilen Abdullah Muldur’a Ahilik Kaftanını giydirdi.

Buradaki törenin ardından protokol üyeleri ile katılımcılar, İsmet Paşa Caddesinden Aktekke 15 Temmuz Demokrasi Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

Meydandaki törende Mehteran Takımı gösterilerini sundu.

Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Selahaddin Pekoğlu, yaptığı konuşmada, “Bu çarşılar istihdama ve üretime imkân sağladığı gibi, üretilenin de satılmasını kolaylaştırıyordu. Ahîlik teşkilatı tarafından alış-verişin doğru ve ahlaklı yapılması adına koyulan kurallar, iktisadi ve toplumsal koşulların olumlu yönde düzene girmesini sağlamıştır. Ahîler, bu kurallar çerçevesinde ürettikleriyle tarihten bu yana halkın yiyecek, giyecek ve diğer ihtiyaçlarını karşılamışlardır. Ahîler, var oldukları her dönemde adalet ölçüsünün ve birliğimizin manevi emniyet duvarları olmuşlardır. Türk ve İslam kültürünün yaşandığı devletlerde, yöneticilerle Ahîlerin birlikte hareket ettikleri takdirde toplumsal huzuru sağladıkları ve korudukları görülmüştür. Bu başarı; aynı kültürü taşıyan devletlere de ilham kaynağı olduğundan, Ahîlerin teşkilatlanmasında ve faaliyetlerinde kolaylıklar sağlanmıştır.

Geleneklerini Ahi Evran’dan, duasını Hacı Bektaş Veli’den alan Ahîler, böylesi manevi bir mirası yüreklerinde taşıyarak varlıklarını sürdürmüşlerdir. Günümüz esnaf ve sanatkârının yardımseverliği, misafirperverliği ve cömertliği bu kültürün halen varlığına işarettir. Kadim geleneklerine sıkı sıkıya bağlı olan esnaflarımız, yüzlerce yıllık tarihinde olduğu gibi; yoksullara ve düşkünlere yardım için elini, misafir ve yolda kalmışlar için kapısını, açları doyurmak için de sofrasını sürekli açık tutmuştur. Bu itibarla, esnaf ve sanatkârımız toplum için çok derin anlamlar ihtiva etmektedir. Esnaf ve sanatkârlarımız, insanı duygu ve maneviyattan uzaklaştıran kapitalist ekonomiye karşı köklü bir cevaptır. Hal böyle olunca esnafın kazanması, büyümesi ve ayakta kalması adına çalışma yapmak-üretmek herkesin sorumluluğundadır. Unutmayalım ki; esnafsız büyüme, esnafsız bolluk ve esnafsız huzur mümkün değildir. Bu vesileyle esnaf ve sanatkârımızın Ahîlik haftasını kutluyorum” dedi.

Ticaret İl Müdürü Adem Özcan da günün anlam ve önemini belirten konuşma yaptı.

Yılın ahilerine, kalfalarına ve çıraklarına plaket takdiminde bulundu.