Karaman’da “Zekat İyilik Buluşmaları” Toplantısı Düzenlendi Foto Galeri: Karaman’da “Zekat İyilik Buluşmaları” Toplantısı Düzenlendi

Bu çerçevede Karaman İl Müftülüğü tarafından zekât bilincinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla “Zekat İyilik Buluşmaları” toplantısı düzenlendi.

Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda açılış ve selamlama konuşmasını yapan İl Müftüsü Faruk Gürbüz, Diyanet İşleri Başkanlığının sadece namaz ibadetinde değil hac ve zekat ibadetlerinde de halka öncü olduğuna vurgu yaparak konferansa katılım sağlayanlara teşekkür etti.

Konuşmacı olarak programa katılan Diyanet Akademisi Başkanı Doç. Dr. Enver Osman Kaan, “Zekat İyilik Buluşmaları” kapsamında din görevlilerine hitap etti.

Kaan, konuşmasına Hacı Veyiszade, Gönenli Mehmet Efendi ve Mehmet Rüştü Aşıkkutlu gibi Türkiye’de din hizmetine adanmış bazı şahsiyetlerin toplum için yaptıkları faaliyetlerden bahsederek başladı ve “Bizler de bu hocalarımızın yolundan gidiyoruz” dedi. Ardından vakıf geleneğinin toplum içindeki öneminden, Hz. Peygamber’in ilk vakıf örneğini gösterdiğinden ve sahabenin de bu konudaki örnekliklerinden bahsetti. Yine iyiliğin yayılmasında faaliyet gösteren Türkiye Diyanet Vakfı’nın her il ve ilçede bulunduğunu, yurt içi ve yurt dışında nasıl faaliyetler yaptığını açıkladı ve “Bizler milletimizin namaz, oruç ve hac ibadetinde öncülük ediyoruz, zekat ibadetinde de öncülük ediyoruz, halkımızın zekatını güvenilir bir şekilde sahibine ulaştırıyoruz” dedi. Ayrıca “Zekat ekonomiyi tamir eder, faiz ise toplumu fakirleştirir, zekat bir gönüllülük değil zorunluluktur, her ferdi cimrilik hastalığından arındırır” ifadelerinde bulundu.

Program hediye takdimi ile sona erdi.