Karaman’da spor kültürünün geliştirilmesi ve sportif başarıların artırılması amacıyla kolları sıvayan Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğü yeni bir çalışmaya başlayarak Vali Tuncay Akkoyun’un teşvikleriyle ilk etapta okullarda spor kulüpleri kurdu. Böylelikle her bir öğrenci 81 okul spor kulübünün imkânıyla birçok branşa yönelik sportif etkinliklerde bulunabilecek.

SEKİZ OKUL SPOR BÖLGESİ OLUŞTURULARAK SPOR MALZEMELERİ OKULLARA DAĞITILDI

Kurulan okul kulüplerinin ardından bir sonraki aşamaya geçen İl Millî Eğitim Müdürlüğü okul çağındaki öğrencilerin ders dışı zamanlarında spor yapma becerilerinin geliştirilmesi, bilgisayar başında ve durağan geçen yaşam döngülerine hareketlilik kazandırmak amacıyla başlattığı çalışma ile il merkezinde 8 okul spor bölgesi oluşturdu.

Proje kapsamında son yıllarda gittikçe popüler hale gelen “Bocce” branşının yaygınlaşması ve minik öğrencilerin içinde var olan cevheri ortaya çıkarmak, geleceğin başarılı sporcularını yetiştirerek atletizmde Karaman rüzgârı estirmek için 13 bölge ilkokuluna atletizm seti ve 32 ortaokula bocce malzemeleri dağıtıldı.

“HER ÖĞRENCİMİZ EN AZ BİR SPOR BRANŞIYLA İLGİLENECEK”

Sene başında bu çalışmanın ilk temellerinin atılarak mahalle mahalle planlamalar yapıldığını dile getiren İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “Modern çağın yaşam koşulları içerisinde vücutta oluşan tahribata karşı, bedensel ve ruhsal tamiratın en kolay yolu spor yapmaktır. Düzenli ve sürekli spor yapmak, toplumumuzda spor kültürünün gelişmesine katkı sağlamak, ulusal ve uluslararası alanlarda spor branşlarında daha fazla başarılar elde etmek için ilimizde bu yıl okul spor kulüplerimizin sayısını artırdık. Bu çerçevede okul spor bölgeleri oluşturarak planlamalar yapıldı. Bizler istiyoruz ki hem okul döneminde hem de ders sonrası vakitlerde çocuklarımız okul ve spor salonlarımızda istedikleri bir alanda spor yapsınlar. Arzumuz her öğrencimizin en az bir spor branşıyla ilgilenerek daha kaliteli bir yaşam sürdürebilmesidir.” dedi.   

“SPOR KÜLTÜRÜ İÇERİSİNDE HAYATI DİSİPLİNE ETMEK VE SAĞLIKLI YAŞAMA ALIŞKANLIĞI KAZANMAK İÇİN GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ YAPIYORUZ”

“Farklı meziyet ve yatkınlıklarla donatılmış her bir çocuğumuz için elbette bir spor dalı vardır.” diyen İl Müdürü Mehmet Çalışkan  “Kimi yavrumuz bireysel kimi çocuğumuz da takım oyunlarında başarılı olabilir. Fakat en önemlisi spor kültürü içerisinde hayatı disipline etmek ve sağlıklı yaşama alışkanlığı kazanmak için güzel bir başlangıç yapıyoruz. Bunun için ilk etapta bocce ve atletizm alanlarında ihtiyaç duyulacak malzemeleri okullarımıza temin ediyoruz. İnşallah ileriki dönemde daha farklı spor malzemeleriyle okullarımızı zenginleştirmeye devam edeceğiz. Eğitimin her alanında olduğu gibi bu çalışmada da bizlere  destek sağlayan Valimiz Sayın Tuncay Akkoyun’a teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.