Karaman’daki Türkiye Şampiyonasına Yoğun Katılım Foto Galeri: Karaman’daki Türkiye Şampiyonasına Yoğun Katılım

Türkiye Tekvando Federasyonu 2023 yılı faaliyet takviminde yer alan ve Karaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen Adil Türk, Cemal Toman Gençler Türkiye Tekvando Şampiyonası devam ediyor.

Cumartesi günü Merkez Spor Salonu’nda başlayan şampiyonaya 75 ilden 953 kulüp ve 20 sıklette toplam 3105 sporcu katılım sağladı.

Şampiyona için bugün düzenlenen resmi açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayarak protokol konuşmaları ile devam etti.

Karaman olarak 75 ilden 953 kulüp ve 3105 sporcunun katılımıyla düzenlenen bu şampiyonaya ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Karaman Valisi Tuncay Akkoyun konuşmasına şöyle devam etti;

“Aynı zamanda depremin etkilediği 11 ilimizden şampiyonaya katılan 403 sporcumuz bulunmaktadır. Her bir sporcumuza, antrenörümüze, hakemlerimize ve sporcularımızın kıymetli ailelerine, kadim şehrimiz Karaman’a hoş geldiniz sefalar getirdiniz diyorum. Sözlerimin başında bugün burada düzenlenen şampiyonaya adları verilen Kahramanmaraş depremlerinde vefat eden millî sporcumuz Adil Türk ve millî takım antrenörümüz Cemal Toman ile hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza Rabbimden acil şifalar temenni ediyorum. Bugün burada müsabakalarda yarışan genç sporcularımızın azmine ve gayretine şahidiz. Şampiyonaya katılan sporcularımızın daha nice ulusal ve uluslararası yarışmalarda üstün başarılar elde edeceğine hepimiz yürekten inanıyoruz. Buralarda ulusal yarışmalarda sporcularımızın elde ettikleri başarıların ve deneyimlerin, uluslararası arenada çıkacakları müsabakalarda kendilerine son derece faydasının olacağına eminiz. Sporcularımızın uluslararası şampiyonalarda elde ettikleri birincilikleri ve dereceleri bizleri son derece sevindirmekte, yurt dışında ay yıldızlı al bayrağımızı dalgalandırmaları bizleri son derece gururlandırmaktadır. Sizlerden daha nice başarılar ve bizlerin göğsünü kabartacak nice dereceler bekliyoruz. Bu düşüncelerle Tekvando Şampiyonasının düzenlenmesinde emeği ve katkısı olan başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Osman Aşkın Bak olmak üzere, Tekvando Federasyon Başkanımız Prof. Dr. Metin Şahin’e, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüze ve çalışanlarına gönülden teşekkür ediyorum. Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum.”

Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin ise şampiyonanın Karaman'da yapılmasına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Geleceğe emin adımlarla yürüdüklerini belirten Şahin, şunları söyledi:

"29 Mayıs-4 Haziran'da düzenlenen Büyükler Dünya Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye, 3 altın ve 3 bronz madalya ile kadınlarda takım halinde dünya şampiyonu oldu. Bu başarı hep beraber çalışmanın ürünüdür. Demek ki Türkiye 210 ülke içinde birincidir. Bunun coşkusunu yaşıyoruz. Sporun içinde heyecan var. Sporun içinde coşku var. Sporun içinde vatan sevgisi var. Biz güçlü bir aileyiz. Başardık ve başarmaya devam edeceğiz. İnşallah burada alınan sonuçlar, alınan başarılar 2024 Paris Olimpiyatları'nda da devam edecek."

Konuşmaların ardından şampiyonada emeği geçenlere plaketleri verildi. Şampiyonaya ismini veren ve Malatya'daki depremde hayatını kaybeden milli sporcu Adil Türk'ün ailesi adına plaketi merhum Türk'ün 8 yaşındaki kızı Beril Ayla Türk'e verildi. Bu sırada duygulanan Beril Ayla'yı Federasyon Başkanı Şahin ve Karaman Valisi Akkoyun teselli etti.

75 ilden 953 kulüp ve 20 sıklette 3 bin 105 sporcunun katıldığı şampiyona 22 Haziran'da sona erecek.