Yapılan açıklamada;''Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD), Adana- Konya-Adana arasında işleyen Toros Ekspresi güzergahında yaşanan güncel gelişmeleri duyurdu. Ereğli ilçesinde devam eden hızlı tren çalışmaları nedeniyle Toros Ekspresi'nin Karaman'a olan tren seferleri geçici bir süreliğine durdurulacağı açıklandı.

TCDD Taşımacılık tarafından yapılan açıklamaya göre, Ereğli - Çakmak - Ulukışla istasyonları arasında hızlı Tren hattı imalatlarının tamamlanabilmesi için 25 Mayıs 2024 tarihinden itibaren 3 ay süreyle yol yapım çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu süreçte Adana-Konya-Adana arasında sefer yapan Toros Ekspresi de etkilenecek ve 24 Mayıs 2024 tarihi, saat 23.59'dan itibaren 3 ay boyunca hizmet veremeyecek.
Hızlı tren seferleri ise bu durumdan etkilenmeyecek ve normal seyrinde devam edecek. Tamamlanacak olan çalışmaların ardından, hızlı trenle Karaman'dan doğu illerine de ulaşım başlayacak.
Yolcuların dikkatine sunulan bu bilgiyle birlikte, tren seferlerindeki geçici duraklama sürecinin Ereğli'deki hızlı tren projelerinin ilerleyişi için bir adım olduğu belirtiliyor.

Müdürlüğü Resmi yazısında;'' Ereğli (dahil)  - Çakmak  -  Ulukışla istasyonları  arasının  yük  ve  yolcu trafiğinin  hızlı tren  hattı imalatlarının tamamlanabilmesi amacıyla  24 Mayıs saat 23:59 itibariyle 3 ay süreyle kesintisiz olarak kapatılacağı, TCDD Genel Müdürlüğünün ilgi yazısı ile bildirilmiştir.
Buna göre Adana - Konya - Adana parkurunda sefer yapan 62005/62006 numaralı Toros Ekspresi trenleri  çalışma  bitene  kadar  seferlerine  ara  verilecektir.  Trenler  son  seferlerini  24.05.2024  tarihinde yapacaktır.'' Denildi.

Bu yazılara istinaden Karaman-Konya- Ankara- İstanbul ve dönüş şeklinde hiç bir hızlı tren taşımacılığının iptali söz konusu değildir.