Üsküdar Salacak sahilinde geçen 30 Mayıs Salı günü, kaçak işletmeyi yıkmak için bölgeye giden İBB ekipleri bir grup tarafından saldırıya uğramış, saldırıda İBB İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten darbedilmişti.

Ramazan Gülten'in yanı sıra İBB'nin 3 personelinin de darbedildiği saldırıda, Gülten de yüzünden yaralandı. Olaya ilişkin gözaltına alınan şüpheliler C.Ç. tutuklanırken F.A. isimli şüpheli Anadolu 9. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla serbest bırakılmıştı.

Ramazan Gülten ve 3 İBB personeline yönelik saldırıya ilişkin savcı iddianame hazırladı. Dava İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesinde görülecek. Savcı, Gülten’i darp eden F.A., G.Ö., H.T., C.Ç., B.E. ve A.Ş'yi, 'kamu görevlisine karşı görevini yapmasını engellemek' suçundan mahkemeye sevk etti.

SAVCIDAN HAPİS İSTEMİ

Şüphelilerden A.Ş. hakkında “kamu görevlisine karşı kemiklerin kırılmasına sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından toplamda 2 yıl 11 aydan, 10 yıl 8 aya kadar hapis ile cezalandırılması talep edildi.

Diğer şüpheliler B.E., C.Ç., F.A., G.Ö. ve H.T'yi ise “görevi yaptırmamak için direnme suçundan 8 aydan 4 yıla kadar hapis ile cezalandırılması istendi.

NE OLMUŞTU?

Üsküdar Salacak sahilinde bulunan yapının imara aykırı olduğu gerekçesiyle yıkım kararı alındı. İBB, Üsküdar meydan düzenlemesi içinde kalan 431 ada 40 parseldeki kaçak olduğu belirtilen kafeyi yıkmak için harekete geçti.

Mahkemeye başvuran işletme sahibinin yürütmeyi durdurma talebi, İstanbul 5. İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Mahkemenin İBB'yi haklı bulması üzerine yıkım için harekete geçen İBB ekipleri işletme sahipleri tarafından saldırıya uğradı.

İBB'nin 3 personelinin darbedildiği saldırıda, İBB İmar Şube Müdürü Ramazan Gülten yüzünden yaralandı. Gülten, ekiplerinin müdahalesiyle olay yerinden uzaklaştırıldı.

Saldırının ardından Gülten hastaneye kaldırılırken, polis konuyla ilgili inceleme başlattı. Yapılan çalışmalarda kafe personeli olduğu tespit edilen 2 kişi gözaltına alındı. Adliye sevk edilen şüphelilerden biri tutuklanırken diğer şüpheli ise adli kontrol şartı ile serbest kaldı.

WhatsApp grubumuza katılmak için tıklayınız.