Karamanlı Şehit İçin Hazırlanan Eserin Hikayesi Duygulandırdı Foto Galeri: Karamanlı Şehit İçin Hazırlanan Eserin Hikayesi Duygulandırdı

Kültür Bakanlığı Filografi sanatçısı ve UNESCO Kültür Miras taşıyıcısı unvanlarını taşıyan Kezban Arslan, dördüncü kişisel sergisini memleketi Karaman’da açtı.

Hatuniye Medresesinde açılış gerçekleştirilen “Gurbetten Sılaya” adlı filografi sergisinin açılışına Karaman Vali Yardımcısı Mustafa Karaca, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Arslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Yemiş, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, İl Ticaret Müdürü Adem Özcan, Şehit Oğuzhan Küçük’ün ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Kurdele kesiminin ardından katılımcılar Kezban Arslan ile birlikte açılışı gerçekleştirilen sergiyi gezdi. Arslan, Vali Yardımcısı Mustafa Karaca ve katılımcılara hazırlamış olduğu eserler ile filografi sanatı hakkında bilgiler verdi.

Filografi sanatı ile hazırlanmış 24 farklı eserin yer aldığı sergi, 28 Temmuz Cumartesi gününe kadar Hatuniye Medresesinde ziyaret edilebilecek.

RÜYASINDA GÖRDÜĞÜ ŞEHİT İÇİN ESER HAZIRLADI

Filografi sanatçısı Kezban Arslan, 26 Haziran 2017'de Hakkâri’nin Şemdinli ilçesi Tekeli üs bölgesinde nöbet tutarken PKK'lı teröristlerce düzenlenen hain saldırıda şehit olan Karamanlı Piyade Sözleşmeli Er Oğuzhan Küçük’ü Karaman’a gelmeden 3 hafta önce rüyasında gördü.

Gördüğü rüyanın etkisi altına kalan Arslan, şehit ailesini onurlandırmak için üzerinde Oğuzhan Küçük’ün fotoğrafının yer aldığı ve filografi sanatı ile hazırladığı Ayyıldız desenli eseri babası Alaaddin Küçük ve annesi Şerife Küçük’e hediye etti.

Eserinin hikayesini anlatan Arslan, “Ben yurtdışında yaşadığım için maalesef Türkiye’deki ve Karaman’daki haberlerden her zaman haberdar olamıyorum. Oğuzhan Küçük ismini de hiç duymamıştım. Bundan üç hafta önce aslında benim bütün çalışmalarım bitmiş ve hazırdı. Bir rüya gördüm, dağlık bir yerde şehidimizi gördüm. ‘Hoş geldiniz abla’ dedi. Ben başımı çevirdiğim de bir asker kıyafetleri içerisinde bir genç gördüm. Tanımadığım için ‘Sen kimsin’ diye sordum. ‘Ben Oğuzhan Küçük’ dedi ve rüya orada bitti. Ben daha sonra rüyadan etkilendiğim için internet üzerinden araştırmalar yaptım. Şehidimizin Karamanlı olduğunu öğrendim. Tabi bu bilgi bende daha çok bir etki yarattı. Ve böyle bir çalışmayı yapmak istedim. Şehit ailesini sergime davet ederek onure etmek istedim. Hatta son olarak dün öğrenmiş olduğum bilgi daha annemin köylüsüymüş. Aslında benim çok yakınımmış ama ben tanımamışım” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT BABASINDAN DUYGULANDIRAN KONUŞMA

Burada bir konuşma gerçekleştiren Şehit Oğuzhan Küçük babası Alaaddin Küçük, Kezban Arslan’a anlamlı hediyesinden dolayı teşekkür etti.

Şehit babası yaptığı konuşmada, “İnşallah rabbim bize de şehit olmayı nasip etsin. Bize dünyayı verseler Kezban hanımın el emeği göz nuru eserine harcadığı emek, döktüğü göz nurları kadar kıymetli değildir. Kezban hanımdan Allah razı olsun, yüreğinde vatan sevgisi olan herkese selam olsun” dedi.

HAYALİNİ GERÇEKLEŞTİRMENİN MUTLULUĞUNU YAŞADI

Memleketi Karaman’da sergi açmanın hep hayali olduğunu dile getiren Arslan, “Sergimiz ikinci aydan bu yana üzerinde çalıştığım, toplamda 5 aydır gece gündüz emek verdiğim bir çalışmadır. Bildiğiniz gibi ben Hollanda’da yaşıyorum ve sergilerimi yurtdışında veriyorum. Ama hep bir hayalimde memleketim Karaman’da da bir sergi açmak. Bu hayalimi gerçekleştirmemin mutluluğunu yaşıyorum. Toplamda 24 eseri çerçevesiz bir şekilde kendi aracımla buraya getirdim” şeklinde konuştu.

Çalışmalarıyla ilgili olarak bilgiler veren Arslan, şu ifadeleri kullandı:

“Yaklaşık bir buçuk yıl önce Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı Filografi Sanatçısı unvanı aldım. Bu unvanı alan ilk kişilerdenim. Ayrıca UNESCO Kültürel Miras Taşıyıcısı unvanım var. Elimden geldiğince devletimizi yurtdışında temsil etmeye çalışıyorum. Yaz aylarından sonra yine yurtdışında festivaller var. 2024 yılında da Hollanda da 5’inci kişisel sergimi açacağım. Mart veya Nisan ayında Amsterdam’da sanat severlerle bulaşacağım.”

“SANAT İNSANIN RUHUNU DİLENDİRİR”

Hemşehrilerine tavsiyelerde bulunan Arslan, “Sanatla uğraşsınlar. Sanat, insanın ruhunu dilendirir, barış getirir. Herkesin bir el sanatıyla uğraşamasın dilerim. İnşallah filografi sanatı benim Karaman’da gördüğüm kadarıyla çok yaygın bir sanat dalı değil. Bu vesileyle de halkımıza tanıtmış, sevdirmiş oluruz” ifadelerine kullandı.