banner464

Kar Yağmadan Kış Lastikleri Takın

Kars Özel Özdoğu Sürücü Kursu Sahibi ve Trafik Eğitimcisi Ömer Terim, kış mevsimine yaklaşırken sürücüleri kış lastiği takmaları konusunda uyardı.Ömer Terim, kış lastiklerinin gerek kauçuk yapısı, gerekse sırt desenleriyle özellikle...

Kar Yağmadan Kış Lastikleri Takın

Kars Özel Özdoğu Sürücü Kursu Sahibi ve Trafik Eğitimcisi Ömer Terim, kış mevsimine yaklaşırken sürücüleri kış lastiği takmaları konusunda uyardı.Ömer Terim, kış lastiklerinin gerek kauçuk yapısı, gerekse sırt desenleriyle özellikle...

28 Ekim 2014 Salı 09:52
39 Okunma
Kar Yağmadan Kış Lastikleri Takın
Kars Özel Özdoğu Sürücü Kursu Sahibi ve Trafik Eğitimcisi Ömer Terim, kış mevsimine yaklaşırken sürücüleri kış lastiği takmaları konusunda uyardı.

Ömer Terim, kış lastiklerinin gerek kauçuk yapısı, gerekse sırt desenleriyle özellikle karlı ve kışlı zeminlerde yol tutuş ve performans açısından bir seçim değil, yönetmelikle bir zorunluluk haline geldiğini söyledi.

Havaların soğuduğu Kars’ta sürücülerin kışlık lastiklerini taktırmalarını gerektiğini ifade eden Özdoğu Sürücü Kursu Sahibi ve Trafik Eğitmeni Ömer Terim, “Kış aylarında çok değişken yol ve hava koşulları ile karşılaşabiliyoruz. Sabah evden çıkarken kapalı, kuru, soğuk bir hava, öğlen veya öğleden sonra karlı bir havaya dönüşebiliyor. Aracımızdaki lastiklerin değişken hava ve yol koşullarıyla mücadele edebilecek bir yapıya, özelliğe sahip olması gerekiyor. Trafikte sürüş emniyetinin bir parçası olan kış lastiklerinin kullanılması, yol güvenliğinin yanında can ve mal güvenliği için ne kadar önemli olduğu bir gerçektir. Hava sıcaklığının +7 derecenin altına düştüğü her an, yani kar yağmasını beklemeden kış lastiklerinin tüm araçlara takılması gerekiyor. Bu sayede mal ve can kayıpları azalacaktır” dedi.

Kış lastiklerinin özel imalat sayesinde +7 derecenin altındaki kış şartlarında sertleşmeyerek karlı, buzlu, ıslak ve kaygan zeminlerde tutunma özelliklerini korur, sürüş emniyeti sağladığını ve sürüş emniyetini artırdığına dikkat çeken Terim, “Ayrıca kar lastikleri kar üzerinde kaymayı ve savrulmayı da önlemektedir. Kış lastikleri eski adıyla kar tipi lastiklerini araç sahipleri araçları önden çekişli ise öne, arkadan çekişli ise arkaya 2 adet lastik takıyordu. Böyle bir alışkanlığımız vardı. Yapılan araştırmalarda, denemelerde iki lastiğin kış lastiği olması ani frenleme, viraj alma, savrulma ve patinajla aracın dengesinin bozulmasına yoldan çıkmasına sebep oluyor. Bu sebepleri önlemek için aracın 4 tekerine de kar lastiği takılmalıdır” diye konuştu.

“ KAR YAĞMADAN TAKTIRIN”

Araç sahiplerinin ağır kış şartları gelmeden, kış lastiklerini takmalarının yanında antifriz fren sileceklerin faal olması için araçlarını genel bir kontrolden geçirilmeleri gerektiğinin altını çizen Özel Özdoğu Sürücü Kursu Sahibi ve Trafik Eğitimcisi Ömer Terim, şunları söyledi:

“Sürücüler, ayrıca çekme halatı, patinaj zinciri ve takoz da bulundurmalılar. Kış lastiklerini sadece yük ve yolcu taşıyan araç sahipleri değil, kış şartları oluşan yörelerimizde yaşayan özel araç sahiplerinin de mutlaka kış lastiği takmaları kendileri açısından çok önemlidir. Kış lastiği alırken zorlu kış koşullarına uyum sağlayacak güvenli markalar tercih edilmeli, satış sonrasında lastik bayilerinin servis hizmeti verip vermediklerini de araştırmaları menfaatleri gereğidir.”

Yorumlar